فرق آندومتریوز و آدنومیوز

فرق آندومتریوز و آدنومیوز

آندومتریوز یعنی وجود بافت شبیه آندومتر (غدد و استروما ) در خارج از حفره آندومتر. شایع ترین مناطقی که گرفتار آندومتریوز می شوند ، تخمدان ها و صفاق لگنی هستند ، ولی آندومتریوز ممکن است در هر جایی از بدن ( مثلا بافت اسکار سزارین ، ریه ) ایجاد شود . بیشتر افراد ممکن است تفاوت بین آندومتریوز و آدنومیوز را نداند به همین دلیل دکتر شایان فر متخصص زنان در این مقاله در رابطه با هر کدام از این بیماری ها و راهکار های درمانی آن صحبت می کنند . اگر شما هم با این بیماری آشنایی ندارید بهتر است مقاله زیر را مطالعه فرمایید .

آندومتریوما یک منطقه محصور از آندومتریوز است که معمولا حاوی خون و بقایای آندومتری می باشد . یک کیست شکلاتی ،آندومتریومایی است که، با خون کهنه پر شده است .این خون کهنه همانند قطران یا شکلات به نظر می رسد .آدنومیوز نوعی از آندومتریوز است که در آن بافت آندومتری در میومتر یافت می شود (آندومتریوز داخلی ). این موضوع خود باعث هیپرتروفی و هیپرپلازی می شود .

فرق آندومتریوز و آدنومیوز

فرق آندومتریوز و آدنومیوز

سبب شناسی

علت ناشناخته است . فرضیه ها عبارتند از : پس زدن خون قاعدگی ،متاپلازی سلومیک و گسترش از طریق خون یا لنف . 45 درصد از زنانی که به هر دلیل ( از جمله درد مزمن لگنی یا نازایی )لاپاراسکوپی شده اند ، آندومتریوز داشته اند .
میزان رخداد آن 10-15 درصد است . در زنان سیاه پوست کمتر اتفاق می افتد . تقریبا در 10 درصد موارد استعداد ژنتیک وجود دارد . در زنانی که در سنین باروری هستند ، اتفاق می افتد . 30 تا 50 در صد از آن ها مبتلا به نازایی هستند . مسئول 50 درصد از موارد درد مزمن لگنی یا دیس منوره در نوجوانان شناخته شده است . عوامل خطر آشکار عبارتند از : سابقه خانوادگی ،پلی منوره یا منوراژی ،بارداری های متعدد و مصرف طولانی مدت قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی .
میزان رخداد آدنومیوز 15 درصد است و عموما در زنانی که سابقه به دنیا آوردن فرزند قابل زنده ماندن داشته اند در اواخر سال های 30-40 زندگی شان رخ می دهد . در 15 درصد از موارد با آندومتریوز همراه است . در 50 تا 60 از موارد با فیبروئید ها همراه است . به ندرت این بیماری ممکن است مکانی خارج از لگن را در گیر کند .

تظاهرات بیمار

بسیاری از بیماران با علائم سه گانه درد لگنی چرخه ای ، اشکال یا درد در هنگام مقاربت و نازایی مراجعه کنند . گاهی نیز ممکن است بدون علامت باشد . علائم آندومتریوز ممکن است با گستردگی بیماری ارتباطی نداشته باشد . سایر علائم ممکن است شامل قاعدگی دردناک ، خونریزی غیر طبیعی ،لکه بینی پیش و پس از قاعدگی ،درد در هنگام تخمک گذاری و خونریزی میانه چرخه ماهانه باشد .
سوزش ادرار و خون در ادرار به ویژه در حین قاعدگی ممکن است اتفاق افتد .
ممکن است یبوست ،اسهال ،دفع مکرر مدفوع و یا دفع دردناک اتفاق افتد .
قبل از ظهور قاعدگی یا پس از یائسگی نادر است . آدنومیوز در 20 درصد از زنان مبتلا بدون علامت است ، وقتی علائم رخ می دهند ،عبارتند از : قاعدگی دردناک ،منوراژی یا خونریزی غیر طبیعی از رحم ، و رحمی که به طور فراگیر بزرگ شده است .

دکتر شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند شما می تواندی  با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

عوارض آندومتریز

درمان دارویی ممکن است باعث فرونشینی موقت شود ولی به ندرت باروری را بهبود می بخشد . موفقیت درمان جراحی محافظه کارانه به گسترش بیماری بستگی دارد :
میزان بارداری پس از جراحی در بیماری خفیف 75 درصد است
میزان بارداری پس از جراحی در بیماری متوسط 50-60 درصد است .
میزان بارداری پس از جراحی در بیماری شدید 30-40 درصد می باشد . درمان جراحی قطعی برای مواردی کنار گذاشته می شود که برنامه بچه دار شدن کامل شده یا مقاومت به درمان وجود دارد .
مصرف مداوم دارو های ضد بارداری خوراکی می تواند از طریق ایجاد یک حالت الیگومنوره ای باعث کاهش درد در هنگام قاعدگی شود . یائسگی در اکثر موارد شفابخش است .

درمان و کنترل بیماری

درمان آندومتریوز
درمان به شدت علائم و تمایل بیمار به باروری در حال حاضر و آینده بستگی دارد . برای تخفیف علائم می توان از دارو های NSAID در حوالی قاعدگی استفاده کرد . به فکر القا دارویی یا بارداری کاذب با قرص های ضد بارداری یا پروژستین یا القا دارویی ، یائسگی کاذب با آگونیست های هورمون آزاد کننده گونادوتروپین باشید . مورد اخیر با یا بدون اضافه کردن دارو های ضد بارداری خوراکی یا استروژن – پروژسترون صورت می گیرد .
درمان محافظه کارانه جراحی ممکن است شامل از بین بردن چسبندگی ها و کاشتنی ها باشد . این کار از طریق امحا لیزری با لاپاراسکوپ یا الکتروکوتریزاسیون صورت می گیرد .
درمان قطعی جراحی عبارت است از هیسترکتومی کامل از راه شکم همراه با برداشتن دو طرفه لوله های رحم و تخمدان ها ،از بین بردن چسبندگی ها و خارج کردن ضایعات آندومتریوزی .
گاهی آندومتریوز شدید نیازمند برداشتن روده است ، بنابر این حمایت کافی جراحی ضروری است .
درمان آدنومیوز
درمان محافظه کارانه با دارو های NSAID در موارد خفیف
درمان قطعی هیستروسکتومی است .

برخی از مقالات

لاپاراسکوپی

علل عمل لابیاپلاستی

بهترین جراح زیبایی واژن

راه های ارتباطی

۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

پاسخ

13 − 11 =