انواع حاملگی های پر خطر

دکتر شهناز شایان فر » بارداری » انواع حاملگی های پر خطر
مدت زمان مطالعه :
۳ دقیقه
دکتر شهناز شایان فر » بارداری » انواع حاملگی های پر خطر
۳ دقیقه

انواع حاملگی های پر خطر

انواع حاملگی های پر خطر

بارداری یکی از دوران بسیار مهم برای تمام بانوان می باشد ، این دوران نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد تا بتوان یک فرزند سالم و به دور از هر گونه اختلال داشته باشید . شما با مراجعات منظم نزد متخصص زنان می توانید وضعیت جنین خود و سلامت او را بررسی کنید، در ادامه دکتر شایان فر بهترین متخصص زنان به منظور افزایش اطلاعات شما عزیزان در رابطه با دروان بارداری و انواع حاملگی های پر خطر آن توضیحاتی ارائه می دهند .

انواع حاملگی های پر خطر
انواع حاملگی های پر خطر

بارداری شکمی

بارداری شکمی به انواع اولیه و ثانویه تقسیم می شود . بارداری شکمی ثانویه به مراتب شایعترند و در نتیجه سقط و پارگی لوله ای یا با شیوع کمتر به دنبال پارگی رحم و لانه گزینی در داخل شکم، ایجاد می شوند . احتمال مرگ در اثر آن 7-8 برابر EP لوله ای و 90 برابر بارداری داخل رحمی است . با رسیدن بارداری شکمی به مرحله ترم ، میزان مورتالیته و موربیدیته پی ناتال به علت محدودیت رشد و آنومالی های مادرزادی نظیر هیپوپلازی ریه جنین ، دفورمیتی های ناشی از فشار و عدم تقارن صورت و اندام ها ، افزایش می یابد .
میزان بروز آنومالی های مادرزادی از 20 درصد تا 40 درصد متغیر است .

دکتر شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

کرایتریای Studdhford جهت تشخیص بارداری شکمی اولیه عبارتند از :

• فقدان شواهد فیستول رحمی – جفتی
• وجود لوله ها و تخمدان های طبیعی در غیاب شواهدی از بارداری در گذشته یا در زمان های اخیر
• وجود محصول بارداری که منحصرا در ارتباط با سطح صفاتی است و به حدی در مراحل اولیه است که احتمال لانه گزینی ثانویه به دنبال جایگزینی لوله ای اولیه را رد می کند .
علائم بارداری شکمی در تریمستر اول و اوایل تریمستر دوم ممکن است همانند علائم EP لوله ای باشد ، با پیشرفت بارداری ، بیمار ممکن است از حرکات دردناک جنین ، حرکات جنین در بخش فوقانی شکم یا توقف ناگهانی حرکات جنین شکایت داشته باشد .
در معاینه فیزیکی ممکن است قرار غیر طبیعی و پایدار جنین، تندرس شکم، جابه جایی سرویکس، لمس آسان اعضای جنینی و لمس رحم مجزا از حاملگی ، شناسایی شود .

بارداری بینابینی

بارداری بینابینی حدود 1 درصد موارد EP را شامل می شود . این بیماران نسبت به بیماران دچار بارداری لوله ای در مراحل دیرتر بارداری به متخصص زنان مراجعه می کنند . بارداری بینابینی اغلب با پارگی رحم همراه است . درمان با رزکشن شاخ رحم در حین لاپاراتومی انجام می گیرد . اما درمان لاپاراسکوپیک نیز انجام شده است .

بارداری چند قلوی نابه جا

EP های دو قلو یا چند قلو با شیوع کمتری نسبت به بارداری های هتروتروپیک رخ می دهند و ممکن است در محل ها و یا ترکیب های مختلفی دیده شوند . بارداری های دو قلو و سه قلو به دنبال سالپنژکتومی نسبی و IVF گزارش شده اند . درمان این نوع بارداری نیز شبیه درمان سایر انواع EP می باشد و تا حدی به محل بارداری بستگی دارد .

بارداری پس از هیسترکتومی

غیر عادی ترین نوعEP، حالتی است که پس از هیسترکتومی واژینال یا ابدومینال رخ می دهد . چنین حالتی ممکن است پس از هیسترکتومی سوپراسرویکال رخ دهد و چون بیمار دارای مجرای سرویکس است که می تواند امکان دسترسی به داخل صفاق را ایجاد نماید ، بارداری ممکن است در دوره کوتاه حوالی عمل، لانه گزینی تخم لقاح یافته در لوله فالوپ اتفاق افتد .
بارداری پس از هیسترکتومی توتال، احتمالا ثانویه به نقص مخاط واژن می باشد که امکان ورود اسپرم به داخل حفره شکمی را فراهم می سازد .

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا