دکتر شهناز شایان فر » بارداری » انواع حاملگی های پر خطر
۳ دقیقه

انواع حاملگی های پر خطر

انواع حاملگی های پر خطر

بارداری یکی از دوران بسیار مهم برای تمام بانوان می باشد ، این دوران نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد تا بتوان یک فرزند سالم و به دور از هر گونه اختلال داشته باشید . شما با مراجعات منظم نزد متخصص زنان می توانید وضعیت جنین خود و سلامت او را بررسی کنید، در ادامه دکتر شایان فر بهترین متخصص زنان به منظور افزایش اطلاعات شما عزیزان در رابطه با دروان بارداری و انواع حاملگی های پر خطر آن توضیحاتی ارائه می دهند .

انواع حاملگی های پر خطر
انواع حاملگی های پر خطر

بارداری شکمی

بارداری شکمی به انواع اولیه و ثانویه تقسیم می شود . بارداری شکمی ثانویه به مراتب شایعترند و در نتیجه سقط و پارگی لوله ای یا با شیوع کمتر به دنبال پارگی رحم و لانه گزینی در داخل شکم، ایجاد می شوند . احتمال مرگ در اثر آن 7-8 برابر EP لوله ای و 90 برابر بارداری داخل رحمی است . با رسیدن بارداری شکمی به مرحله ترم ، میزان مورتالیته و موربیدیته پی ناتال به علت محدودیت رشد و آنومالی های مادرزادی نظیر هیپوپلازی ریه جنین ، دفورمیتی های ناشی از فشار و عدم تقارن صورت و اندام ها ، افزایش می یابد .
میزان بروز آنومالی های مادرزادی از 20 درصد تا 40 درصد متغیر است .

دکتر شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

کرایتریای Studdhford جهت تشخیص بارداری شکمی اولیه عبارتند از :

• فقدان شواهد فیستول رحمی – جفتی
• وجود لوله ها و تخمدان های طبیعی در غیاب شواهدی از بارداری در گذشته یا در زمان های اخیر
• وجود محصول بارداری که منحصرا در ارتباط با سطح صفاتی است و به حدی در مراحل اولیه است که احتمال لانه گزینی ثانویه به دنبال جایگزینی لوله ای اولیه را رد می کند .
علائم بارداری شکمی در تریمستر اول و اوایل تریمستر دوم ممکن است همانند علائم EP لوله ای باشد ، با پیشرفت بارداری ، بیمار ممکن است از حرکات دردناک جنین ، حرکات جنین در بخش فوقانی شکم یا توقف ناگهانی حرکات جنین شکایت داشته باشد .
در معاینه فیزیکی ممکن است قرار غیر طبیعی و پایدار جنین، تندرس شکم، جابه جایی سرویکس، لمس آسان اعضای جنینی و لمس رحم مجزا از حاملگی ، شناسایی شود .

بارداری بینابینی

بارداری بینابینی حدود 1 درصد موارد EP را شامل می شود . این بیماران نسبت به بیماران دچار بارداری لوله ای در مراحل دیرتر بارداری به متخصص زنان مراجعه می کنند . بارداری بینابینی اغلب با پارگی رحم همراه است . درمان با رزکشن شاخ رحم در حین لاپاراتومی انجام می گیرد . اما درمان لاپاراسکوپیک نیز انجام شده است .

بارداری چند قلوی نابه جا

EP های دو قلو یا چند قلو با شیوع کمتری نسبت به بارداری های هتروتروپیک رخ می دهند و ممکن است در محل ها و یا ترکیب های مختلفی دیده شوند . بارداری های دو قلو و سه قلو به دنبال سالپنژکتومی نسبی و IVF گزارش شده اند . درمان این نوع بارداری نیز شبیه درمان سایر انواع EP می باشد و تا حدی به محل بارداری بستگی دارد .

بارداری پس از هیسترکتومی

غیر عادی ترین نوعEP، حالتی است که پس از هیسترکتومی واژینال یا ابدومینال رخ می دهد . چنین حالتی ممکن است پس از هیسترکتومی سوپراسرویکال رخ دهد و چون بیمار دارای مجرای سرویکس است که می تواند امکان دسترسی به داخل صفاق را ایجاد نماید ، بارداری ممکن است در دوره کوتاه حوالی عمل، لانه گزینی تخم لقاح یافته در لوله فالوپ اتفاق افتد .
بارداری پس از هیسترکتومی توتال، احتمالا ثانویه به نقص مخاط واژن می باشد که امکان ورود اسپرم به داخل حفره شکمی را فراهم می سازد .

جدول محتوا