دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » انواع زگیل های تناسلی
۵ دقیقه

انواع زگیل های تناسلی

انواع زگیل های تناسلی

قبل از آن که بخواهیم در مورد انواع زگیل های تناسلی توضیح دهیم، در خصوص خود زگیل تناسلی توضیحاتی را خواهیم داد. که افراد در خصوص زگیل تناسلی آگاهی کامل داشته باشد و راه درمان آن را جویا شود.

زگیل تناسلی چیست

به عارضه های برجسته پوستی که به دلیل وجود ویروس های HPV داخل بدن، نیز فرد به این بیماری مبتلا می شود. علت این که این بیماری ایجاد شده است، نیز به طور کامل معین نیست و با توجه به میزان قوی بودن سیستم دفاعی بدن فرد میزان بروز و نمایان شدن این بیماری متفاوت است. مثلا در افرادی که دارای سیستم دفاعی قوی است ممکن است فقط در بدن فرد باشد، ولی در افرادی که دارای سیستم دفاعی ضعیف بدن هستند، نیز به شکل جوش های ریز و یا کلم مانند نیز قابل مشاهده خواهد بود.

اندازه و ظاهر زگیل های تناسلی متنوع و متفاوت است، و ممکن است فرد مبتلا به یک تا چند نوع زگیل تناسلی باشد.

زگیل های تناسلی منحصرا از طریق نزدیکی و ایجاد رابطه ی جنسی بوجود می آیند.

مناطق بوجود آمدن زگیل های تناسلی مربوط به قسمت هایی می شود که حین مقاربت جنسی درگیر شوند، مثل: واژن، دهانه ی رحم، کشاله ی ران در خانم ها، اسکروتوم و مهبل و…

اگر زگیل تناسلی در داخل مهبل باشد امکان این وجود دارد علایمی همچون خونریزی غیرمعمول درهنگام نزدیکی بروز کند که این خونریزی ها از عوارض غیرطبیعی واژن نسبت به زگیل تناسلی ناشی می شود.

در موارد خیلی معدودی این بیماری میتواند سبب انسداد مجرای ادراری و ایجاد خونریزی گردد که این مورد عمومیت چندانی ندارد.

بیش از 100 نوع و تیپ از زگیل های تناسلی وجود دارد که از میان آن ویروس انسانی Hvp سرمنشا و عامل آلودگی و ایجاد 40 نوع از زگیل های تناسلی است و بافت هدف آن آلت تناسلی و عضلات انقباضی دستگاه تناسلی زنان است.

برخی از انواع ویروسی HVP در زنان روی دستگاه آنژیال اثر می گذارد و با ایجاد زگیل تناسلی و تغییراتی در رحم و دهانه ی آن ممکن است، عوارضی همچون بروز سرطان در این دو ناحیه شود.

انواع زگیل های تناسلی
انواع زگیل های تناسلی

انواع HPV

اغلبا زگیل های تناسلی سبب ایجاد سرطان و عفونت های رحمی در بانوان می شود.

بانوان با داشتن این بیماری در معرض سرطان هایی از جمله: سرطان مقعد، سرطان واژن و سرطان آلت تناسلی قرار می گیرند.

شایع ترین انواع HPV

از شایع ترین انواع ویروس HVP که تا به امروز شناسایی شده اند و سبب ایجاد عفونت در ناحیه ی تناسلی زنان می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

HPV- 6 ، 11 ، 16

HPV- 11

HPV – 18

از بین تیپ های بالا نوع HVP-6  و HVP-11 کمتر شناخته شده اند و  اغلب بصورت زگیل آشکار می گردند و خوش خیم هستند.

نوع HVP-16 و HVP-18 معمولا در افراد مبتلا به سرطان های سرویکس و آنژینال و همچنین افراد مبتلا به دیسپلازی شدید گردنه ی رحم، شایع تر است.

انواع دیگر این تیپ معمولا پوست را هدف قرار می دهند و سبب آلودگی آن میشوند که می توان آن ها از طریق درمان های معمولی و رایج درمان کرد.

زگیل های تناسلی HVP-5 و HVP-8 اگر به موقع و از طریق راه های مناسب درمان نشود میتواند سبب ایجاد سرطان های پوستی شود.

دکتر شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند شما می تواندی با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

انواع زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی همانطور که گفته شد، دارای تیپ های مختلف است، به همین دلیل درمان های مختلفی را باید برای درمان این بیماری در نظر گرفت.

به طور مثال در برخی از افراد که به زگیل تناسلی های معمولی مبتلا شده اند، می توانند با درمان های دارویی می توان از افزایش و بروز این بیماری جلوگیری نمود.

با این حال در افرادی که دارای زگیل های تناسلی گسترده هستند و همانند زگیل های پوستی در ناحیه تناسلی نمایان هستند، باید از روش هایی مانند فریزی کردن و استفاده از لیزر اقدام به درمان این نوع از زگیل های تناسلی اقدام نمایند.

فریز کردن زگیل های تناسلی برای جلوگیری از گسترش این نوع از زگیل ها استفاده می شود و ماندگاری زیادی دارد و باید هر چند وقت یکبار توسط متخصص زنان و زایمان معاینه شود.

لیزر درمانی زگیل تناسلی

در این روش، با کمک لیزر می توان لیزر ها را از روی پوست برداشت و ریشه این لیزر ها در داخل بدن خشکاند. این بدان معناست که فقط می تواند در ظاهر وجود این زگیل ها را درمان نمود و باید دارو درمانی را نیز انجام داد.

برخی از مقالات

زگیل تناسلی

تست پاپ اسمیر

لاپاراسکوپی

علل عمل لابیاپلاستی

بهترین جراح زیبایی واژن

راه های ارتباطی

۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا