انواع کیست های تخمدان

دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » انواع کیست های تخمدان
مدت زمان مطالعه :
۳ دقیقه
دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » انواع کیست های تخمدان
۳ دقیقه

انواع کیست های تخمدان

انواع کیست های تخمدان

کیست های تخمدان در اکثر موارد کیست های خوش خیمی هستند و در اکثر موارد خود به خود از بین می روند و مشکلی را برای فرد بوجود نمی آورند ،کیست های تخمدان کیسه های کوچک و آبکی هستند که در صورت پارگی و ترکیدگی باعث ایجاد درد دردناکی در بیمار می شوند که در این صورت باید اقدامات درمانی لازم صورت گیرد . نگرانی در رابطه با کیست های تخمدان نداشته باشید زیرا به راحتی قابل درمان می باشند ، در ادامه مطلب در رابطه با انواع کیست های تخمدانی توضیحاتی داده می شود تا با انواع آن آشنا شوید و اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورید

انواع کیست های تخمدان
انواع کیست های تخمدان

کیست فولیکولی

شایع ترین نوع کیست تخمدان ، کیست فولیکولی است، که درمان این نوع از کیست ها بسیار راحت می باشد . کیست فولیکولی در اثر بزرگ شدن فولیکول ایجاد می شود ، تخمک در کیسه ای به نام فولیکول رشد می کند ، فولیکول کیسه ای حاوی مایع است ، زمانی که فولیکول اجازه خروج تخمک را ندهد و از اندازه خود بزرگ تر شود کیست فولیکولی ایجاد می شود .

کیست درموئید

کیست درموئید که به آن کیست مویی هم گفته می شود، روی یک یا هر دو تخمدان ایجاد می شوند که حاوی چربی ، خون ، مو ، غضروف یا بافت های تیروئید است ، در حقیقت این نوع از کیست ها تومور های خوش خیمی هستند که در اکثر موارد بدون علامت می باشند ، در صورتی که این نوع از کیست ها درمان نشوند و بزرگ شوند ممکن است باعث چرخش تخمدان شود .

این کیست ها در هر سنی ممکن است ایجاد شوند، اما در سنین باروری بیشتر دیده می شوند.  

کیست جسم زرد

کیست جسم زرد رنگ ، غده کوچک زرد رنگی است که در تخمک ، پس از رها شدن تخمک از تخمدان ایجاد می شود، در تولید هورمون پروژسترون این غده کوچک زرد رنگ نقش به سزایی دارد ، این نوع از کیست ها به راحتی در سونوگرافی قابل تشخیص است و در اکثر موارد پس از گذشت مدتی کوچک می شوند و خود به خود از بین می روند .

سندروم تخمدان پلی کیسیتیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از علت های اصلی ناباروری در زنان است ، علت بروز این سند روم تجمع چند کیست کوچک در تخمدان ها است .

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا