دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » انواع کیست های تخمدان
[ratemypost]
۳ دقیقه
انواع کیست های تخمدان

انواع کیست های تخمدان

آنچه می خوانید...

انواع کیست های تخمدان

کیست های تخمدان در اکثر موارد کیست های خوش خیمی هستند و در اکثر موارد خود به خود از بین می روند و مشکلی را برای فرد بوجود نمی آورند ،کیست های تخمدان کیسه های کوچک و آبکی هستند که در صورت پارگی و ترکیدگی باعث ایجاد درد دردناکی در بیمار می شوند که در این صورت باید اقدامات درمانی لازم صورت گیرد . نگرانی در رابطه با کیست های تخمدان نداشته باشید زیرا به راحتی قابل درمان می باشند ، در ادامه مطلب در رابطه با انواع کیست های تخمدانی توضیحاتی داده می شود تا با انواع آن آشنا شوید و اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورید

انواع کیست های تخمدان
انواع کیست های تخمدان

کیست فولیکولی

شایع ترین نوع کیست تخمدان ، کیست فولیکولی است، که درمان این نوع از کیست ها بسیار راحت می باشد . کیست فولیکولی در اثر بزرگ شدن فولیکول ایجاد می شود ، تخمک در کیسه ای به نام فولیکول رشد می کند ، فولیکول کیسه ای حاوی مایع است ، زمانی که فولیکول اجازه خروج تخمک را ندهد و از اندازه خود بزرگ تر شود کیست فولیکولی ایجاد می شود .

کیست درموئید

کیست درموئید که به آن کیست مویی هم گفته می شود، روی یک یا هر دو تخمدان ایجاد می شوند که حاوی چربی ، خون ، مو ، غضروف یا بافت های تیروئید است ، در حقیقت این نوع از کیست ها تومور های خوش خیمی هستند که در اکثر موارد بدون علامت می باشند ، در صورتی که این نوع از کیست ها درمان نشوند و بزرگ شوند ممکن است باعث چرخش تخمدان شود .

این کیست ها در هر سنی ممکن است ایجاد شوند، اما در سنین باروری بیشتر دیده می شوند.  

کیست جسم زرد

کیست جسم زرد رنگ ، غده کوچک زرد رنگی است که در تخمک ، پس از رها شدن تخمک از تخمدان ایجاد می شود، در تولید هورمون پروژسترون این غده کوچک زرد رنگ نقش به سزایی دارد ، این نوع از کیست ها به راحتی در سونوگرافی قابل تشخیص است و در اکثر موارد پس از گذشت مدتی کوچک می شوند و خود به خود از بین می روند .

سندروم تخمدان پلی کیسیتیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از علت های اصلی ناباروری در زنان است ، علت بروز این سند روم تجمع چند کیست کوچک در تخمدان ها است .

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایان فر

دکتر شهناز شایان فر از سال 1381، تاکنون با انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی متنوع و کسب تجربه فراوان دوره های مختلف فوق تخصصی لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، کولپوسکوپی و لیزر را در دانشگاه تهران گذرانده اند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر شهناز شایان فر ارائه می شود عبارتند از: لابیاپلاستی، واژینوپلاستی، پرینورافی، لیزر جوانسازی واژینال، تزریق چربی، درمان ناباروری، زایمان طبیعی و سزارین، درمان عفونت واژن و .... است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *