برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی

دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی
مدت زمان مطالعه :
۳ دقیقه
دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی
۳ دقیقه

برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی

برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی

در حقیقت پولیپ یک توده ی سرطانی خوش خیم است که ممکن است در هر ناحیه بدن از جمله رحم، تخمدان، دهانه رحم و… رشد کند. البته پولیپ سرطانی بدخیم به شمار نمی رود، اما می تواند ناشی از سرطان باشد. در حقیقت منشا اولیه ی پولیپ غشای مخاطی است که با یک ساقه به بافت اصلی متصل است. پولیپ ها ابعاد مختلفی دارند که ممکن است بسیار کوچک باشند و یا ممکن است در حد یک پرتقال یا بزرگتر باشند. پولیپ در رحم و یا تخمدان و… می تواند باعث نازایی زن شود و همچنین پولیپ ها باعث ایجاد علائم دردناکی در بیمار می شود. هیستروسکوپی ابزار مناسبی است که برای برداشتن پولیپ استفاده می گردد. هیستروسکوپی یک نوع عمل جراحی است که آسیب بسیار کمی به بیمار وارد می کند. هیستروسکوپ در حقیقت یک تلسکوپ بسیار کوچک است که از طریق واژینال وارد ناحیه مورد نظر شده و امکان مشاهده و دسترسی به پولیپ را برای پزشک فراهم می سازد و یک تصویر واضحی از پولیپ روی صفحه مانیتور مشاهده می شود.

بيمار خانم ١٩ ساله باكره بود كه پوليپ داخل رحم داشت و بواسطه ان از سه سال قبل خونريزيهاى شديد واژينال پيدا مى كرد كه چندين با مجبور به تزريق خون و ونوفر شده بود
خانم دکتر شایان فر  با استفاده از هيستروسكوپى ايشان رو عمل كردند و هر دو پوليپ اندومتر را برداشتند. این جراحی بدون اينكه  اسيبى به پرده بكارت وارد کند انجام شده  و خونريزى بيمار هم قطع گردیده است.
برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی
برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی معمولا با بیهوشی عمومی صورت می گیرد. در این روش معمولا هیچ گونه برشی روی سطح پوست ایجاد نمی شود و هیستروسکوپ از طریق واژن وارد رحم می شود. بیمار پس از انجام عمل برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی در همان روز می توانند از بیمارستان مرخص شده و فعالیت های طبیعی خود را از روز بعد آغاز نمایند. همچنین دوران نقاهت این عمل بسیار کوتاه است و به دلیل عدم وجود برش های سطحی پوست، احتمال تعرض بیمار به عفونت پس از عمل کمتر از سایر روش های جراحی می باشد. دقت شود که پولیپ در صورتی که کوچک باشد با هیستروسکوپی برداشته می شود، اگر بافت پولیپ بزرگ باشد باید بوسیله عمل جراحی برداشته شود.

بعد از عمل هیستروسکوپی

توصیه می شود پس از عمل هیستروسکوپی بیمار از انجام فعالیت های سنگین خودداری نماید، البته انجام ورزش های سبک مثل پیاده روی ملایم برای بیمار بلامانع است اما بهتر است بیمار از انجام ورزش هایی مثل ایروبیک و… خودداری کند. بیمار باید حداقل یک الی دو ماه از رابطه جنسی خودداری نماید. توصیه می شود که بیمار داروهای آنتی بیوتیک خود را جهت از جلوگیری از عفونت احتمالی بصورت مرتب میل نماید.

در صورتی که بیمار از خونریزی شدید، درد شکم و گرفتگی عضلات، حالت تهوع و استفراغ رنج می برد، باید فورا به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند.

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا