دکتر شهناز شایان فر » نازایی » تزریق اسپرم داخل تخمک
۳ دقیقه

تزریق اسپرم داخل تخمک

تزریق اسپرم داخل تخمک

تزریق اسپرم به داخل تخمک یک روش باروری مصنوعی به شمار می رود. این روش مناسب افرادی می باشد که از مشکلات باروری رنج می برند. در این روش اسپرم بطور مستقیم به داخل تخمک تزریق می شود. در روش تزریق اسپرم به داخل تخمک یا همان روش میکرواینجکشن، پس از تزریق یک اسپرم به داخل تخمک برای مدت زمان معینی در دستگاه انکوباتور کشت داده می شود تا سپس مراحل لقاح و تقسیم سلولی و در نتیجه تشکیل جنین اتفاق بیفتد .

تزریق اسپرم داخل تخمک

دقت شود که روش مذکور با آی وی اف تفاوت دارد در حقیقت این روش در مواردی که اسپرم مرد از لحاظ تعداد یا حرکت یا شکل و یا کیفیت دارای مشکل باشد و یا چند عمل آی وی اف به منظور باروری بی نتیجه مانده است، استفاده می شود.

کاربرد های میکرواینجکشن

  • مشکلات ناشی از کم تحرکی یا حرکت غیر طبیعی اسپرم های مرد
  • اسپرم های بسیار اندک مرد
  • مردان با سابقه وازکتومی که جهت باروری باید اسپرم از بیضه یا همان محل رشد اسپرسم گرفته شود.
  • زود انزالی یا اشخاصی که دچار اختلالات انزالی هستند (اشخاصی که از دیابت و… رنج می برند) .
  • زمانی که انزال بدون اسپرم باشد.

چگونگی انجام میکرواینجکشن

می توان گفت میکرواینجکشن تا حدی شبیه آی وی اف می باشد. در ابتدا برای ترشح تخمک از تخمدان  از داروهای هرمونی استفاده می گردد. این داروهای هرمونی باعث آزاد سازی تخمک و بلوغ آن می شود، سپس تخمک گیری با کمک سونوگرافی واژینال و یا لاپاراسکوپی انجام می گیرد. هنگامی که تخمک از زن گرفته شد در مرحله بعدی سلول های کنار تخمک با کمک آنزیم جداسازی شده و سپس اسپرم به داخل تخمک تزریق می شود . سپس تخمک لقاح یافته بوسیله کاتتر به داخل رحم فرستاده می شود .

در عمل میکرواینجکشن همانند آی وی اف تضمینی صد در صد برای باروری وجود ندارد بلکه فقط احتمال باروری نسبت به آی وی اف افزایش می یابد. در این عمل نیز چند تخمک لقاح می یابد تا اگر تخمک ها کیفیت مناسبی داشته باشند با رضایت زوجین منجمد و نگهداری شوند .
معمولا این عمل نیاز به بیهوشی ندارد و زن در همان روز می تواند از بیمارستان مرخص شود.

احساس درد در ناحیه شکم و علائمی مثل سردرد و یا سرگیجه پس از انجام عمل کاملا طبیعی است. وجود لکه بینی و یا خونریزی به دلیل گرفتن تخمک بسیار عادی است و در طی یک الی دو روز کاملا برطرف می شود.

منبع:www.mawdoo3.com

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

جدول محتوا