جراحی تنگ کردن واژن

جراحی تنگ کردن واژن، با بهترین نتیجه ممکن

جراحی تنگ کردن واژن یک روش برای ترمیم و سفت کردن کانال واژن است. این روش معمولا برای ترمیم ساختار واژن پس از زایمان طبیعی، بهبود عوارض بیماری‌های کف لگن روی ساختار واژن و همچنین ایجاد واژن برای افراد تراجنس استفاده می‌شود.

بعد از زایمان طبیعی، خیلی از خانم‌ها از شلی واژن شکایت دارند که ناشی از کشش بافت و جدا شدن عضلات واژن است. گاهی اوقات این شلی به حدی است که تامپون به‌راحتی از داخل واژن خارج می‌شود و مشکلاتی مانند اختلال عملکرد جنسی را به دنبال دارد. به همین دلیل، بهتر است سریعاً به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و درمان شود.

در صورتی که شلی و سستی بافت واژن شدید باشد، به جراحی تنگ کردن کانال واژن نیاز است. برای موارد کمتر شدید، پزشک ممکن است به واژینوپلاستی با لیزر روی آورد که دارای عوارض جانبی کمتری است. در جراحی تنگ کردن واژن، ماهیچه‌های جدا شده واژن به یکدیگر نزدیک می‌شوند و پوست اضافی پشت واژن نیز حذف می‌شود. همچنین، در صورت نیاز، پوست خارجی واژن نیز ممکن است برای حصول ظاهری زیباتر، برداشته شود.

چه کسانی کاندید مناسب برای جراحی تنگ کردن واژن هستند؟

بهترین کاندید جراحی تنگ کردن واژن زنانی هستند که به دلیل روابط جنسی متعدد، زایمان طبیعی و… دچار گشادی و تغییر شکل آلت تناسلی، پارگی و یا کشیدگی واژن شده اند. این تغییرات می تواند اثر منفی بر رابطه جنسی و اعتماد به نفس زنان داشته باشد که جراحی تنگ کردن واژن سعی در بازگرداندن جوانی و تنگ کردن واژن دارد. هر خانم سالمی می تواند جراحی تنگ کردن واژن را انجام دهند، بنابراین حتی خانم هایی که پارگی واژن نداشته اند می توانند این جراحی را جهت زیبایی و جوانسازی واژن انجام دهند.

جراحی تنگ کردن واژن

 

در چه شرایطی به جراحی تنگ کردن واژن نیاز است؟

عوامل متعددی منجر به شل شدن واژن می شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • افزایش سن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی بافت واژن
 • زایمان طبیعی: به طور طبیعی در اولین زایمان بافت زیرین کانال زایمان بیش از حد کشیده می شود و پارگی‌هایی در این ناحیه رخ می‌دهد. این پارگی‌ها از خاصیت ارتجاعی واژن کاسته و منجر به شل شدن واژن می‌شود.
 • افزایش و کاهش وزن

با از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و شل شدن واژن مشکلاتی ایجاد می‌شود که عبارتند از:

 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • خشکی واژن
 • کاهش احساس لذت در هنگام رابطه جنسی
 • مشکل در ایجاد ارگاسم
 • بی‌اختیاری ادرار

اقدامات لازم قبل از جراحی تنگ کردن واژن

قبل از جراحی تنگ کردن واژن هم مانند سایر عمل های نیاز به یک سری آزمایشات و معاینات است. و خانم هایی که قصد عمل تنگ کردن واژن دارند، به این نکته توجه داشته باشند که نباید از تاریخ آخرین تست پاپ اسمیر بیش از یک سال گذشته باشد.

خانمی که قصد جراحی تنگ کردن واژن دارد، باید موارد زیر را قبل از عمل رعایت کند:

 • یک ماه قبل از عمل تنگ کردن واژن مصرف دخانیات و الکل قطع شود.
 • مصرف داروهای هورمونی دو هفته قبل از جراحی تنگ کردن واژن قطع شود.
 • در صورتی که داروی خاصی استفاده می کنید، باید قبل از عمل پزشک خود را در جریان بگذارید.

جراحی تنگ کردن واژن چگونه انجام می شود؟

جراحی تنگ کردن واژن بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد. طی عمل تنگ کردن واژن، جراح پس از بیهوشی بیمار، ماهیچه های کف لگن را می کشد و آنها را به هم نزدیک تر می کند (رفع گشادی واژن). در حین عمل زیبایی تنگ کردن واژن هر گونه پوست اضافی برداشته می شود و مشکلات مربوط به بی اختیاری ادرار و عفونت واژن نیز درمان می شود. نتیجه جراحی تنگ کردن واژن زیباسازی و جوانسازی واژن است و فرد در طول رابطه جنسی احساس بهتری را تجربه خواهد کرد. چنانچه جراحی تنگ کردن واژن به روش جراحی انجام گیرد، ممکن است تا مدتی جای بخیه باقی بماند که بعد از مدتی به طور کامل محو می شود.

هزینه جراحی تنگ کردن واژن در سال 1402 چقدر است؟

همان طور که قبلا هم گفته شد جراحی تنگ کردن واژن با دو روش جراحی و بدون جراحی انجام می گیرد. بنابراین هزینه عمل تنگ کردن واژن بر اساس روش عمل متفاوت است. از طرفی برخی از افراد تمایل دارند در کنار جراحی تنگ کردن واژن، عمل های زیبایی زنان دیگری مانند لابیاپلاستی انجام دهند، که این موضوع نیز می تواند در هزینه نهایی جراحی تنگ کردن واژن تاثیرگذار باشد.

سوال بسیاری از مراجعه کنندگان این است که؛ آیا بیمه ها هزینه جراحی تنگ کردن واژن را تقبل می کنند؟ در جواب باید بگوییم که خیر، زیر این عمل جزء عمل های زیبایی واژن است نه درمانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط