جراحی کیست تخمدان

مدت زمان مطالعه :
۴ دقیقه
۴ دقیقه

جراحی کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست و چگونه تشکیل می شود؟

کیست در واقع حفره هایی در بدن است که حاوی مقداری مایع باشد. کیست ممکن است در هرجای بدن تشکیل شود و تنها در تخمدان شکل نمی گیرد. در واقع هرجایی از بدن اگر حفره هایی حاوی مایع تشکیل شوند کیست به وجود آمده است. البته جنس مایع نیز متغییر است.

با توجه به ساختار خاصی که تخمدان دارد احتمال بروز کیست در آن از جاهای دیگر بدن خیلی بیشتر است. البته گاهی اوقات ممکن است این کیست ها تنها حفره هایی شامل مقداری مایع باشند و خطری برای فرد نداشته باشند. اما در برخی مواقع این کیست ها خطرناک بوده و باید مورد بررسی قرار گیرند.

جراحی کیست تخمدان توسط دکتر شهناز شایان فر
جراحی کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

کیست ها را می توان بر اساس چند گروه تقسیم بندی کرد.

کیست ها را می توان خیلی ساده به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم کرده و یا بر اساس منشا آنها تقسیم کرد. با توجه به اینکه تخمدان شامل سلول هایی است که هر کدام منشا خاصی دارند، ممکن است منشا این کیست از چند سلول مختلف باشد.

از طرفی می توان کیست ها را با توجه به اینکه کیست تنها شامل مایع است و یا شامل یک تکه جامد است تقسیم بندی کرد.

حتی گاهی اوقات کیست ها را بر اساس اندازه آنها تقسیم بندی می کنند.

بنابراین کیست های تخمدان را می توان در دسته بندی های مختلف قرار داد. متخصص زنان با توجه به این دسته بندی ها درمان های مختلفی برای آنها در نظر می گیرد.

دکتر شهناز شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

منشا اصلی به وجود آمدن کیست های تخمدان چیست؟

دلیل به وجود آمدن این کسیت ها چه می باشد؟

تخمدان عضوی فعال است که در هرماه در آن تعدادی فولیکول رشد می کند.این فولیکول ها به تدریج بزرگ می شوند و از بین آنها یک فولیکول انتخاب می شود که تخمک گذاری را انجام دهند و باروری صورت گیرد.

بنابراین تخمدان عضوی است که سلولهایش مرتب در حال فعالیت هستند. ممکن است در این مسیر فعالیت طبیعی، تخمکی آزاد نشود و یا در فولیکول هایی که در حال رشد بودند بیش از حد معمول مایع جمع شود و کیست هایی ایجاد شوند به نام کیست های عملکردی، یعنی بر اساس عملکرد تخمدان این کیست ها ایجاد شده اند.

این کیست ها در برخی مواقع بی خطرند . اما گاهی اوقات این کیست ها ممکن است خطرناک باشند.

 در چه شرایطی باید جراحی کیست تخمدان انجام داد؟

در صورتی که فرد علائم و درد بسیاری دارد و یا دچار پارگی یا پیچ خوردگی کیست تخمدان شده باشد باید جراحی صورت گیرد.

در برخی مواقع ممکن است با توجه به نتایج سونوگرافی کیست نتیجه ی بیماری اندومتریوز باشد که در این مواقع نیز نیاز به جراحی است.

اگر کیست در دو تخمدان رشد کرده باشد و بیش از حد معمول بزرگ باشد و یا کیست مشکوک به سرطان باشد باید جراحی شود.

جراحی کیست تخمدان با لاپاراسکوپی

بطور کل اگر کیست تخمدان با روشهای غیر جراحی از بین نرود و یا درد شدید به همراه داشته باشد متخصص زنان باید به کمک جراحی اقدام به برداشتن کیست کند.

برای انجام این جراحی بیمار را به طور کامل بیهوش می کنند برداشتن کیست تخمدان با لاپاراسکوپی روشی غیر تهاجمی است  که در آن برشهای نیم تا یک سانتی متر در دیواره شکم ایجاد شده و لاپاراسکوپ را وارد بدن می کنند.

بدین ترتیب به کمک لاپاراسکوپ محل دقیق کیست را شناسایی کرده و برش هایی ایجاد میکنند که کیست را به راحتی بردارند.

در جراحی کیست تخمدان با لاپاراسکوپی بیمار مدت زمان کمتری در بیمارستان بستری می شود.

همچنین با توجه به اینکه از ابزار جراحی کوچک استفاده می شود بافت های تخمدان در امان هستند و آسیب کمتری به تخمدان وارد می شود.

بنابراین اگر متوجه وجود کیست تخمدان شدید بهتر است که به یک متخصص زنان مجرب مراجعه کنید  و مورد معاینه قرار گیرید تا در صورت لزوم جراحی کیست تخمدان انجام شود و مشکلی شما را تهدید نکند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا