درمان تخمدان پلی کیستیک چیست

دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » درمان تخمدان پلی کیستیک چیست
مدت زمان مطالعه :
۴ دقیقه
دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » درمان تخمدان پلی کیستیک چیست
۴ دقیقه

درمان تخمدان پلی کیستیک چیست

درمان تخمدان پلی کیستیک چیست

درمان تخمدان پلی کیستیک چیست ؟ افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به طور حتم با این سوال مواجه شده اند که راهکاری درمانی تخمدان پلی کیستیک چیست و آیا این بیماری می تواند سبب ناباروری گردد . خوشبختانه امروزه روش ها و راه حل های مختلفی برای درمان و کنترل انواع بیماری های زنان شناخته شده است . دکتر شایان فر بهترین متخصص زنان در این مقاله در رابطه با درمان تخمدان پلی کیستیک صحبت می کنند ،اگر شما هم مایل به شناختن این بیماری و علائم و راه کارهای درمانی آن هستید پیشنهاد می شود مقاله زیر را مطالعه فرمایید .

درمان تخمدان پلی کیستیک چیست
درمان تخمدان پلی کیستیک چیست

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اختلالی است که به علت زیاد بودن اندروژن ایجاد می شود . علت این موضوع احتمالا تحریک بیش از حد تخمدان به وسیله هورمون لوتئینیزه کننده (LH) است . خصوصیات اصلی این سندروم عبارت است از : کمی یا عدم تخمک گذاری ،هیپرآندروژنیسم و رویت تخمدان های پلی کیستیک در سونوگرافی .
بسیاری از زنان مبتلا چاق هستند و بسیاری از آن ها نیز درجاتی از مقاومت نسبت به انسولین دارند . هر تخمدان پلی کیستیک حداقل 8 فولیکول کوچک دارد . 4-8 درصد از زنان PCOS دارند .pcod  شایعترین بیماری اندوکرین در زنان سن باروری و از علل شایع ناباروری است .

عوامل خطر در سندرم تخمدان پلی کیستیک

دلیل اصلی این بیماری نامعلوم می باشد . فرضیه های پیشنهاد شده عبارتند از : بیش از حد بودن هورمون های تروفیک که با اختلال در پیتید های تنظیم کننده داخلی یا خارجی یا کم بودن غلظت FSH تقویت می شود .
این بیماران مقاومت نسبت به انسولین و هیپرانسولینی جبرانی و هیپر اندروژیسم دارند . عملکرد غیر طبیعی انسولین زنجیره ای از تظاهرات گوناگون این سندرم را پدید می آورد و نهایتا به ایجاد موربیدیته در این بیماران می شود .
شدت مقاومت نسبت به انسولین بیشتر از آن چیزی است که با چاقی تنها بتوان آن را توجیه کرد . حتی آن دسته از زنان مبتلا به PCOS که وزن طبیعی دارند ،نیز ممکن است نسبت به انسولین مقاوم باشند . کمی یا عدم تخمک گذاری مزمن ، ناشی از هیپر آندروژنیسم عملکردی تخمدان و یا هیپر آندروژنیسم عملکردی غدد فوق کلیه است .

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

این سندرم درمان قطعی ندارد ،با این حال با تشخیص و درمان مناسب از جمله کاهش وزن و رژیم غذایی ،اکثر علائم را می توان به اندازه کافی کنترل کرد یا برطرف نمود . بیشتر زنان با مداخلات طبی مناسب می توانند باردار شوند . درمان ناباروری در این دسته زنان لازم است توسط متخصص حرفه ای صورت گیرد .

دکتر شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.
 

عوارض همراه با سندرم تخمدان پلی کیستیک

دیابت
اندومتر
سرطان اندومتر به علت کمی تخمک گذاری
افزایش خطر هیپرپلازی
افزایش خطر بیماری های قلبی

ارزیابی تشخیصی

تشخیص عمدتا بالینی است . ممکن است سونوگرافی تخمدان پلی کیستیک را نشان دهد . با این حال یافته تخمدان های پلی کیستیک به صورت تنها خیلی شایع است و وجود این بیماری را ثابت نمی کند . اختلالات آزمایشگاهی ممکن است شامل موارد زیر باشد ،افزایش نسبت LH:FSH به بیش از 2:1 ،تشدید سطح ترشح ضربانی LH، افزاتیش اندوژن ها ،کم بودن سطح سرمی گلوبولین متصل شونده به هورمون های استروئدی و سطوح غیر طبیعی انسولین و گلوکز خون ناشتا .

درمان و مدیریت سندرم تخمدان پلی کیستیک

برای منظم کردن قاعدگی و حفاظت از بیمار در برابر هیپرپلازی اندومتر و سرطان اندومتر می توان از دارو های ضد بارداری خوراکی استفاده کرد .
اگر استفاده از دارو های ضد بارداری خوراکی ممنوع باشد می توان از پروژسترون استفاده کرد .
مقاومت نسبت به انسولین با کاهش وزن و مصرف دارو های حساس کننده نسبت به انسولین بهبود می یابد . حتی 5 درصد کاهش وزن می تواند به طبیعی شدن قاعدگی و کاهش پر مویی منجر شود . پر مویی را با از بین بردن موها به وسیله تراشیدن ،استفاده از مواد موبر ،الکترولیز و روش قطعی لیزر درمانی ،درمان می کنند . موارد مقاوم ممکن است با فن آوری های تولید مثلی کمک شده ،درمان شوند . اگر بیمار باردار شود ، میزان بروز دیابت بارداری زیاد است .

برخی از مقالات

انواع کیست های تخمدان

لاپاراسکوپی

علل عمل لابیاپلاستی

بهترین جراح زیبایی واژن

راه های ارتباطی

۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا