بهترین و سریعترین روش درمان خشکی واژن

دکتر شهناز شایان فر » جراحی زیبایی واژن » لیزر ژولیت » بهترین و سریعترین روش درمان خشکی واژن
مدت زمان مطالعه :
۸ دقیقه
دکتر شهناز شایان فر » جراحی زیبایی واژن » لیزر ژولیت » بهترین و سریعترین روش درمان خشکی واژن
۸ دقیقه

بهترین و سریعترین روش درمان خشکی واژن

خشکی واژن یکی از شایع ترین مشکلات در میان زنانی است که به سن یائسگی رسیده اند. اما آیا خشکی واژن تنها به دنبال یائسگی ایجاد می شود؟

خیر، خشکی واژن به دلایل مختلف مانند زایمان، شیردهی، مصرف برخی داروها و همچنین عفونت های مکرر واژن می تواند اتفاق بیفتد. که علائم آن سوزش، خارش، درد حین رابطه جنسی، خونریزی بعد از رابطه جنسی و حتی تکرر ادرار است.

از آنجا که ناحیه تناسلی زنان یکی از مهم ترین اندام زنان به شمار می آید ما قصد داریم در این مقاله به صورت کاملاً مفصل درباره خشکی واژن و سریعترین و بهترین روش درمان خشکی واژن صحبت کنیم با ما همراه باشید.

علت خشکی واژن چیست؟

رطوبت واژن در واقع یک لایه ماده شفاف است که روی دیواره واژن را پوشانده است و باعث لغزندگی آن می شود که در زمان رابطه جنسی باعث افزایش جریان خون دستگاه تناسلی می شود و همچنین  باعث می شود تا ترشحات واژن و در نتیجه لغزندگی واژن افزایش یابد.

خشکی واژن یک حالت غیر طبیعی همراه با درد و سوزش است. این عارضه در اکثر مواقع درحین یا بعد سن یائسگی در خانم ها رخ می دهد. قطع سیکل قاعدگی باعث کاهش تولید هورمون استروژن می شود که یک عامل خشکی واژن است.

 • کاهش هورمون استروژن: تولید هورمون استروژن باعث شادابی و مرطوب نگه داشتن واژن می شود. عدم تولید این هورمون در سیکل قاعدگی، زمان بارداری و هنگام شیردادن کاهش پیدا می کند. هم چنین این عارضه با استعمال دخانیات، کاهش تولید تخمک، درمان بیماری سرطان یا با کاهش سیستم دفاعی بدن، ایجاد می شود.
 • مصرف برخی از داروها: مصرف برخی از داروها باعث ایجاد خشکی در تمام اعضای بدن می شود. یکی از این علائم خشکی واژن است. مصرف  داروهای آلرژی زا و داروهای ضد افسردگی این عارضه را نمایان تر می کند. مصرف برخی از داروهای شیمی درمانی  بخصوص داروهای سرطان سینه باعث ایجاد خشکی واژن می شود. داروهای کاهش دهنده هورمون استروژن برای درمان تومورهای لنفاوی داخل رحم یا دهانه رحم نیز این عارضه را در پی دارد.
 • زایمان، شیردهی و همچنین عفونت های مکرر واژن
 • شستشوی داخل واژن با مواد نامناسب و کاهش PH واژن
 • سایر دلایل: کاهش رابطه جنسی یا داشتن مشکلات جنسی باهمسر، کاهش میل جنسی،عوامل روحی روانی مثل استرس و نگرانی که به رابطه جنسی آسیب می رساند.یا استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن واژن یا صابون های معطر.

کاهش میل جنسی موجب می شود تا ترشحات لغزنده ای که در زمان نزدیکی تولید می شود، ترشح نشود.

چه عواملی باعث خشکی ناگهانی واژن می شوند؟

برخی عوامل ممکن است باعث خشکی ناگهانی واژن و باعث از دست رفتن رطوبت واژن شود که چند نمونه از این عوامل عبارتند از:

استرس و تشویش

استرس و اضطراب
تحریک جنسی چیزی فراتر از یک واکنش جسمی است، تحریک جنسی زمانی اتفاق می افتد که ذهن به این حالت پاسخ دهد. اصولا اضطراب و تنش سبب بروز نوعی انسداد ذهنی می شود که تحریک جنسی را در فرد سخت می کند.
همچنین استرس باعث ایجاد برخی فرایندهای التهابی در بدن می شود. که این فرایندها بر روی گردش خون که برای حفظ رطوبت واژن ضروری است تاثیر مستقیم می گذارد و در نتیجه باعث ایجاد خشکی واژن می شود.

سیگار کشیدن زنان

مصرف دخانیات
بانوانی که دخانیات و سیگار مصرف می کنند، احتمالا بیشتر از سایر زنان در معرض خشکی واژن قرار داند. سیگار و سایر دخانیات بر روی خونرسانی صحیح به بافت های بدن از جمله ناحیه تناسلی تاثیر منفی می گذارد، که این کاهش خونرسانی به ناحیه تناسلی بر میزان تحریک جنسی و رطوبت واژن نیز تاثیرگذار است.

ژیلت

انتخاب روش نامناسب برای رفع موهای زائد ناحیه تناسلی
رفع موهای زائد ناحیه تناسلی با ژیلت و یا تیغ در گذر زمان می تواند باعث خشکی ناحیه تناسلی شود.

نوشیدنی های الکل دار

استفاده از نوشیدنی های الکل دار
همان طور که می دانید الکل باعث ایجاد کم آبی در بدن می شود که این امر بر روی واژن تاثیرگذار است. و کم شدن آب بدن باعث کم شدن رطوبت بدن و همچنین کاهش رطوبت واژن می شود.

قرص خوردن

مصرف برخی داروها
آنتی هیستامین ها فعالیت هیستامین ها را که ترکیبات التهابی سیستم ایمنی بدن هستند را مسدود یا متوقف می کنند و همچنین آنتی هیستامین ها پاسخ انتقال دهنده های عصبی را که مسئولیت ایجاد رطوبت در واژن را دارند نیز مسدود می کند، که این امر سبب خشکی واژن می شود. البته اصولا بلافاصله پس از قطع مصرف آنتی هیستامین ها خشکی واژن نیز برطرف می شود.

مصرف قرص ضدبارداری
مصرف هر خوراکی و دارویی که باعث کاهش میزان استروژن بدن می شود به دنبال آن باعث خشکی واژن نیز می شود، که قرص های ضدبارداری نیز این قضیه مستثنی نیستند و چنانچه میزان مصرف قرص های ضدبارداری کنترل شده و تحت نظارت پزشک نباشد، می تواند باعث ایجاد خشکی ناحیه تناسلی شود.

مصرف داروهای ضد افسردگی
مصرف بسیاری از داروهای ضدافسردگی، باعث کاهش ارتباط بین سلول های عصبی و مغز می شود که امر سبب بهبود خلق و خو می شود، اما ارتباط مفید بین واژن و مغز را کاهش می دهد که به دنبال آن باعث کاهش رطوب واژن می شود.البته قطع کردن ناگهانی این داروها نیز می تواند نتیجه منفی داشته باشد و بهتر است درباره این موضوع با پزشک متخصص مشورت شود.

تامپون

استفاده از تامپون پس از دوره پریودی
بسیاری از خانم ها از تامپون در دوران قاعدگی استفاده می کنند. استفاده از تامپون در دوران قاعدگی مشکل خاصی ندارد، اما استفاده از آن پس از پایان دوران قاعدگی به دلیل ترشحات واژن، کاملا اشتباه است.استفاده بیش از حد از تامپون ها باعث جذب مایعات طبیعی ترشح شده واژن می شود که این امر باعث خشکی ناحیه واژن می شود.

لوسیون و مواد شوینده

استفاده از محصولات حساسیت زا
برخی موادهای شوینده و محصولات بهداشتی که بانوان استفاده می کنند، ممکن است بوی بسیار مطبوعی داشته باشند اما استفاده از آنها در ناحیه واژن می تواند باعث تحریک این ناحیه و حساس شدن واژن شود که به دنبال این شرایط خشکی واژن نیز رخ می دهد. از جمله این مواد حساسیت زا می توان به: دستمال توالت معطر، لوسیون های و مواد شوینده معطر و استفاده از صابون برای ناحیه تناسلی اشاره کرد.چنانچه پس از استفاده از هر یک از این محصولات خشکی واژن را تجربه کردید، بلافاصله مصرف آنها را قطع کنید.

بارداری

بارداری
همان طور که می دانید حامگلی باعث کاهش سطح استروژن بدن می شود که نتیجه آن کاهش رطوبت واژن و خشکی واژن است.

شلوار تنگ

استفاده از لباس های تنگ
چنانچه دائما از لباس های تنگ استفاده می کنید، بهتر است بدانید که اینگونه لباس ها به مرور زمان باعث خشکی ناحیه واژن می شود. شما با پوشیدن همیشگی لباس های تنگ اجازه اکسیژن رسانی به ناحیه تناسلی را نمی دهید، که همین امر باعث خشکی واژن می شود.

علائم خشکی واژن

 • تحلیل عضلات بافت داخل واژن دیواره واژن و نازک تر شدن آن
 • کاهش میزان کلاژن سازی در واژن و به دنبال کاهش میزان کشسانی عضلات
 • کاهش خونرسانی بافت واژن و کاهش رطوبت آن
 • مشکلات ادراری مانند تکرر ادرار، التهاب مجرای ادراری، سوزش ادرار و عفونت های ادراری مکرر
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • سوزش و خارش واژن
 • احساس خارش در قسمت پایین واژن
 • درد
 • درد با خونریزی در هنگام برقراری رابطه جنسی با همسر

تشخیص خشکی واژن

 • معاینه لگن و واژن
 • تست  پاپ اسمیر
 • آزمایش ادرار: چنانچه خانم ها از تکرر ادرار رنج می برند، این آزمایش از سوی متخصص زنان تجویز می شود.

خشکی واژن در یائسگی

خشکی واژن در خانم های جوان مکانیسم متفاوتی با خانم های یائسه دارد. هورمون استروژن در خانم های یائسه وجود ندارد یعنی فاقد هوررمون زنانه هستند و دلیل تمام عوارض مربوط به دوران یائسگی از جمله خشکی واژن در سنین یائسگی مربوط به کاهش هورمون زنانه است.

درمان خشکی واژن

در ارتباط با درمان خشکی واژن روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • روش های هورمونی
 • درمان خانگی خشکی واژن، داشتن رژیم غذایی سالم، استفاده از روان کننده ها حین رابطه جنسی. لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که برای درمان خشکی واژن، دوش واژینال نه تنها تاثیر مثبت ندارد بلکه عوارض بسیار زیادی نیز دارد. بنابراین ما به شما استفاده از دوش واژینال را پیشنهاد نمی کنیم.
 • درمان خشکی واژن با لیزر که یکی از بهترین و سریعترین روش ها برای درمان خشکی واژن است.​

پیشرفته ترین و جدیدترین روش درمان خشکی واژن، استفاده از لیزرهای واژینال می باشد و بهترین لیزر در این زمینه لیزر ژولیت است که در واقع بی عارضه ترین لیزر موجود در بازار می باشد.

نحوه کارلیزر ژولیت در رفع خشکی واژن

روش کار به این صورت است که پروب دستگاه لیزر ژولیت در دو مرحله وارد واژن شده و با تحریک سلول های آن برای ساختن کلاژن و الاستین سبب افزایش قدرت کشسانی دیواره واژن، افزایش خونرسانی بافت واژن، جوان سازی واژن، افزایش چین های  واژن و در نهایت موجب برگشتن واژن به حالت اولیه می شود.

درمان خشکی واژن با لیزر ژولیت بدون نیاز به بیهوشی و معمولا 3 الی 7 دقیقه طول می کشد. عوارض جانبی این روش بسیار کم است و از جمله این عوارض می توان به سوزش بسیار اندک و کمی ناراحتی در هنگام وارد پروب دستگاه لیزر اشاره کرد که تمامی این موارد پس از اتمام انجام لیزر رفع می شود.

درمان خشکی واژن با لیزر ژولیت چه مزایایی دارد؟

همان طور که قبلا هم گفته شد یکی از سریعترین روش ها برای درمان خشکی واژن، لیزر ژولیت است که چند نمونه از مزایای آن عبارتند از:

 • نسبت به سایر روش های درمانی، کم ترین عوارض را دارد.
 • دوران نقاهت بسیار کوتاه
 • طول درمان بسیار کوتاه است و بیمار می تواند در کمترین زمان بهترین نتایج را دریافت کند.
 • تنگ تر شدن واژن
 • مرطوب شدن واژن
 • رفع خارش و سوزش واژن
 • رفع عفونت های مکرر
 • افزایش میل جنسی
دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا