درمان عفونت واژن

مدت زمان مطالعه :
۳ دقیقه
۳ دقیقه

درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن

بهترین راه کار برای خلاصی از عفونت واژن چیست ؟ عفونت های اداری تناسلی  از شایع ترین  اختلالاتی  هستند که بیماران به دلیل بروز آن ها به متخصص زنان مراجعه می کنند .

واژن در حالت طبیعی

ترشحات طبیعی واژینال متشکل  از ترشحات  غدد سباسه، عرق، بارتولن و اسکن ، ترانسودای دیواره واژن ،  سلول های جدا شده  از لایه  های سطحی واژن  و سرویکس، موکوس  سرویکس ،  مایعات  حاصل از آندومتر  و لوله ها ، میکروارگانیسم ها  و فراورده  های آن ها می باشند .

ترشحات واژینال  ممکن است  به دلیل افزایش  مقدار موکوس سرویکس ،  در میانه  سیکل قاعدگی  افزایش یابند . هنگام مصرف ocp،که اوولاسیون رخ  نمی دهد  این تغییرات دوره ای نیز مشاهده نمی شوند .

  • سلول های سوپرفاشیال(اصلی ترین  نوع سلول  در سنین  باروی )  هنگام  تحریک  استروژنی  به سلول  غالب تبدیل  می شوند .
  • سلول های حد واسط ، طی فاز لوتئال  به واسطه  تحریک  پروژسترونی  غلبه می یابند .
  • سلول های پارابازال ،  در غیاب  هر نوع  تحریک هورمونی ، سلول های  غالب هستند  و در زنان  یائسه  ای که تحت  هورمون تراپی  قرار ندارند ،  دیده می شوند .

فاز نرمال  واژن ،عمدتا  از نوع هوازی  می باشد  و به طور متوسط  از 6 گونه  مختلف  باکتری تشکیل  شده که  شایعترین  آن ها  لاکتوباسیل  های مولد  پر اکسید  هیدروژن  می باشند .

درمان عفونت واژن
درمان عفونت واژن

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال  نوعی تغییر در  فلور نرمال  واژن است  که سبب  از بین رفتن  لاکتوباسیل های مولد پر اکسید هیدروژن و رشد  بیش از حد  باکتری های بی هوازی  می شود .

لازم به ذکر است که در زنان دچار BIV، ریسک ابتلا  به عوارض زیر وجود دارد :

PID، PID پس از سقط ،عفونت های  کاف واژن  پس از هیسترکتومی و سیتولوژی  غیر طبیعی سرویکس ، پارگی  زودرس پرده های جنینی ، زایمان  پره ترم ، کوریوآمنیونیت  واندومتریت  پس از زایمان سزارین .

درمان با مترونیدازول  قبل از سقط  جراحی  یا هیسترکتومی ، ریسک ابتلا  به این عوارض  را از بین میبرد .

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با خانم دکتر شهناز شایان فر متخصص زنان و زایمان با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

 

درمان

به طور ایده ال درمان عفونت واژن خصوصا BV باید بی هوازی  ها را مهار  کرده اما تاثیری  بر لاکتوباسیل  ها نداشته  باشد . در این خصوص  درمان های زیر موثر هستند :

مترانیدازول  داری فعالیتی  عالی علیه  بی هوازی ها  و فعالیتی  ضعیف علیه  لاکتوباسیل ها  می باشد  و داروی  انتخابی درمان  BV  است که به صورت  500 گرم خوراکی ، دوبار  به مدت 7 روز  تجویز می شود .

ژل مترانیدازول

شیاف کلیندامایسین

کرم کلیندامایسین

و سایر موارد دیگر . لازم به ذکر است که مقدار دوز هر کدام از دارو ها باید توسط متخصص زنان تعیین گردد پس لازم است با مشاهده هر گونه علائم عفونت  و تغییرات غیر طبیعی واژن  به متخصص زنان مراجعه کنید . دکتر شهناز شایان فر با معاینه کامل بیمار و  تشخیص نوع عفونت بهترین  راه درمان را پیشنهاد می کنند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

 

 

 

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا