Search
Close this search box.
درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی

درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی (درمان قطعی)

یکی از روش های بسیار موثر برای درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی است. در واقع با افزایش سن و چاقی احتمال ابتلای زنان به فیبروم افزایش می یابد. همچنین مطالعات نشان داده است که وراثت نیز، احتمال ابتلا به فیبروم را بالا میبرد. فیبروم ها می توانند در نقاط مختلف رحم قرار گیرند. محل فیبروم وعلائم مشخص می کند که در صورت لزوم از کدام روش برای برداشتن فیبروم استفاده می شود.

فیبروم های رحمی شایع ترین تومورهای خوش خیم لگن در دستگاه تناسلی زنان هستند. فیبروم‌ها موجب احساس درد و فشار در قسمت شکم و لگن می‌شوند و زمانی که اندازه‌ی آن‌ها به 4 سانتی متر می‌ رسد، به جراحی نیاز است.

به یاد داشته باشید که اگر زنان باردار در دوران بارداری خود مبتلا به فیبروم رحمی شوند خطراتی برایشان به همراه دارد. فیبروم هایی که در داخل حفره رحم قرار دارند یا به آن برخورد می کنند، به نام فیبروم زیر مخاطی شناخته می شوند، ممکن است باعث خونریزی شدید یا مشکل در بارداری شوند. یکی از گزینه‌های درمان این موارد، هیستروسکوپی است. در این مقاله سعی داریم تا با شرح کامل درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی شما را با این روش آشنا کنیم.

معرفی انواع فیبروم توسط دکتر شهناز شایان فر:

برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی چیست؟

برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی یک روش جراحی است که برای برداشتن فیبروم از رحم استفاده می شود و می تواند با استفاده از تکنیک های مختلف انجام شود. هنگامی که یک پزشک از هیستروسکوپی برای برداشتن فیبروم استفاده می کند، به این معنی است که از ابزار جراحی به نام هیستروسکوپ برای انجام این روش استفاده می کند. تنها یک نوع فیبروم را می توان با استفاده از این روش برداشت زیرا در داخل رحم قرار دارد و از طریق واژن قابل دسترسی است.

برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی نوعی جراحی میومکتومی با حداقل تهاجم در نظر گرفته می شود که برای برداشتن فیبروم های زیر مخاطی از دیواره رحم از طریق واژن انجام می شود. برخلاف میومکتومی باز، جراحی از طریق واژن و از طریق دهانه رحم انجام می‌شود. بنابراین هیچ برش خارجی وجود ندارد که زمان بهبودی را بسیار کوتاه ‌تر می‌کند.

برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی

علت برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی

فیبروم‌های زیر مخاطی در داخل رحم رشد می‌ کنند و می‌توانند روی سطح دیواره رحم قرار گیرند، یا تا حدی در دیواره رحم فرو رفته باشند. برخی از دلایل برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی شامل موارد زیر میباشد:

 • خونریزی غیر طبیعی رحم (علت قاعدگی شدید یا طولانی، خونریزی بین قاعدگی یا خونریزی بعد از یائسگی)
 • درد و فشار مزمن لگن
 • ناراحتی یا درد در هنگام مقاربت
 • مسائل باروری (چسبندگی رحم)
 • ناهنجاری های رحم (سپتوم رحم)

توضیحات دکتر شهناز شایان فر درباره فیبروم:

درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی چگونه انجام می شود؟

درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی ابتدا تحت بیهوشی عمومی، توسط پزشک متخصص دهانه رحم شخص بیمار به آرامی گشاد می شود. سپس نوک هیستروسکوپ از طریق دهانه رحم به داخل حفره رحم وارد می شود. پزشک متخصص با دید مستقیم ارائه شده توسط دوربین متصل به هیستروسکوپ، ابزار جراحی را به کار میبرد و با حرکات مداوم، فیبروم را هر بار تکه تکه برش می دهد.

در مورد فیبروم های بزرگ، ممکن است یک عمل جراحی دو مرحله ای انجام داده شود که عمل دوم 6 تا 8 هفته پس از جراحی اول انجام می شود. این بدان معنی است که بخشی از فیبروم در اولین عمل و بقیه در نوبت دوم برداشته می شود.اگر بخش قابل توجهی از فیبروم در داخل عضله رحم قرار داشته باشد، یک روش دو مرحله ای نیز قابل استفاده است.

مقالات دیگر: درمان پولیپ آندومتر با هیستروسکوپی

🟩جزییات درمان:

برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی معمولاً به صورت جراحی سرپایی و تحت بیهوشی موضعی، منطقه ای یا عمومی انجام می شود. قبل از انجام عمل، از شما خواسته می شود که یک نمونه ادرار ارائه دهید تا تایید شود که باردار نیستید. به شما یک بی حس کننده موضعی برای کمک به درد داده می شود.

همچنین ممکن است یک آرام بخش خفیف برای کمک به آرامش دریافت کنید. این روش توسط متخصص زنان و زایمان ابتدا دهانه رحم شما را باز می کند. سپس یک هیستروسکوپ (لوله ای نازک با نور و دوربین) وارد واژن و دهانه رحم می شود.

مایع (سالین) از طریق پوشش خارجی هیستروسکوپ آزاد می شود. این باعث می شود که رحم به آرامی منبسط شود و تجسم هرگونه رشد غیر طبیعی را آسان تر کند. در طول برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی، جراح از ابزاری به نام رزکتوسکوپ استفاده می‌کند که یک هیستروسکوپ دارای یک حلقه سیم مانند است که با انرژی الکتریکی فرکانس بالا است تا فیبروم‌ها را برش دهد.

رزکتوسکوپ از طریق واژن و کانال دهانه رحم وارد حفره رحم می شود تا فیبروم ها بدون برش خارجی، خارج کند. ممکن است با توجه به شرایط شما، نمونه سلول هایی برای آزمایش جمع آوری شوند.

اقدامات قبل از جراحی

 دردرمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی، ارزیابی خوب فیبروم با استفاده از تست های تصویربرداری مانند سونوگرافی و در موارد محدود، تصویربرداری ام آر ای مهم است. سونوگرافی می تواند ویژگی های مهمی مانند اندازه فیبروم و موقعیت آن در رابطه با حفره رحم را توصیف کند. آزمایش خون نیز ممکن است مورد نیاز باشد، به خصوص در زنانی که به دلیل فیبروم خونریزی بسیار زیادی داشته اند.

در حالت ایده آل، این روش نباید زمانی که خانمی در حال پریود شدن است انجام شود، همچنین مصرف قرص پیشگیری LD از روز ۵ قاعدگی لازم میباشد.مصرف نکردن غذا و مایعات از شب قبل از عمل ضروری است زیرا باید مثانه قبل از عمل خالی باشد. همچنین قبل ازعمل باید  موهای زائد ناحیه زیر شکم و ناحیه تناسلی تمیز و تراشیده شود. اگر بیمار دارویی مصرف میکند باید قطع شود و یا پزشک خود را در جریان بگذارد و24 ساعت قبل ازعمل، از مصرف کرم یا پمادهای واژینال باید اجتناب شود.

  بهبودی پس از عمل جراحی

 • بهبودی پس ازعمل جراحی درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی سریع است و بیمار میتواند همان روز و یا روز بعد ازعمل استحمام کند.
 • این روش نیازی به برش پوستی ندارد. بنابراین، دوره بعد از عمل خیلی دردناک نیست.
 • خانم‌ها چند ساعت پس ازعمل مرخص می‌شوند و روز بعد از عمل می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. برخی از زنان برای احساس بهبودی کامل و بازگشت به فعالیت های بدنی به چند روز نیاز دارند.
 • ممکن است به مدت 2-4 هفته خونریزی واژینال طول بکشد و پس از آن باید برطرف شود.
 • خانم ها در 10 روز اول استفاده از تامپون و آمیزش جنسی نباید داشته باشند.

 مراقبت های بعد از عمل

 • انجام فعالیت بدنی دراین مدت محدود خواهد بود.
 • اغلب بیماران می توانند روز بعد از عمل یا همان روز به خانه بروند.
 • حداقل حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود بیابید.
 • باید از رابطه جنسی تا زمان بهبودی کامل اجتناب شود.
 • ترشحات واژن و خونریزی بعد از عمل فیبروم در چند روز ممکن است وجود داشته باشد.

مزایای درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی

 • کوتاه بودن دوران نقاهت و بهبودی
 • مصرف بسیار پایین دارو و مسکن‌ بعد از عمل
 • عدم نیاز به ایجاد برش و زخم بر روی بدن برای انجام عمل
 • عدم ایجاد عفونت و کم بودن درد ناشی از عمل
 • دقیق بودن تشخیص بیماری در این روش در حین عمل

هیستروسکوپی می تواند به جراح شما این امکان را بدهد که با یک جراحی شرایط را تشخیص داده و درمان کند. علاوه بر این، هیستروسکوپی روشی کم تهاجم و هم دقیق می باشد. هیستروسکوپی می‌تواند به جراح شما اجازه دهد تا ناهنجاری ‌ها را بیابد و بدون آسیب رساندن به بافت اطراف آن‌ها را حذف کند.

چه کسی کاندید انجام برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی است؟

فقط زنانی که فیبروم زیر مخاطی دارند کاندید انجام برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی هستند. فیبروم های زیر مخاطی بسیارشایع هستند تقریباً 10 درصد از تمام فیبروم های تشخیص داده شده فیبروم زیر مخاصی میباشند. فیبروم های زیر مخاطی می توانند باعث خونریزی شدید و طولانی قاعدگی، درد و فشار لگن شوند و یکی ازعلل شایع ناباروری هستند.

برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی می تواند برای برداشتن فیبروم های زیر مخاطی کوچکتر که در داخل رحم رشد می کنند و به راحتی قابل دسترسی هستند، استفاده شود. اگر فیبروم ها بزرگ یا عمیقاً در دیواره رحم فرو رفته باشند، برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی ممکن است در از بین بردن آنها مؤثر نباشد.

مقالات دیگر: باز کردن چسبندگی داخل رحم با هیستروسکوپی

هزینه درمان فیبروم آندومتر با هیستروسکوپی

قیمت عمل فیبروم آندومتر با هیستروکوپی به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل : مهم ‌ترین عامل ، پزشک جراحی است که شما برای انجام عمل او را انتخاب می‌کنید و همچنین دستمزد هر پزشکی در هرشهر و منطقه ای میتواند متفاوت باشد. همچنین هزینه های محل درمان هر شخص که در کدام بیمارستان عمل میکند نیز متفاوت است و همینطور در صورت بستری شدن بیمار هزینه ها افزایش پیدا میکند.

هزینه های مراقبت پزشکی مستقیم شامل جراحی، هزینه های درمان برای مراقبت های سرپایی و هزینه های نظارت است. پیشنهاد ما به شما برای دانستن هزینه ها و همینطور مطمعن شدن از تشخیص درست برای این عمل مراجعه به پزشک متخصص است.

عوارض احتمالی

به طور کلی، عوارض زیادی در ارتباط با این روش وجود ندارد. اصلی ترین عوارض سوراخ رحم است. این بدان معناست که ابزاری بیش از حد عمیق در حفره رحم قرار می گیرد و می تواند باعث ایجاد سوراخ کوچکی در دیواره رحم شود. سپس هیستروسکوپ می تواند به داخل حفره شکمی برسد و در بدترین حالت ممکن به اندام های داخل شکمی مانند روده آسیب برساند. سوراخ شدن رحم نسبتاً نادر است و عوارض جدی آن مانند آسیب روده بسیار نادر است.

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط