دکتر شهناز شایان فر » بارداری » زایمان طبیعی چقدر درد دارد
۳ دقیقه

زایمان طبیعی چقدر درد دارد

زایمان طبیعی چقدر درد دارد

زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟ شاید  شما هم پاسخ این سوال را ندانید .  بیشتر مراجعین به مطب  ما  قبل از انتخاب  روش  زایمان  در خصوص درد زایمان طبیعی  سوال می پرسند . متاسفانه ترس از زایمان طبیعی سبب شده است که خیلی از بانوان  به انجام زایمان سزارین  تمایل داشته باشد .  اگر شما هم باردار هستید و یا حتی تصمیم به بارداری در آینده دارید توصیه می کنیم ادامه مطلب را بخوانید . در ادامه این مطلب  در رابطه با  روند زایمان طبیعی و درد زایمان طبیعی صحبت می کنیم .

زایمان طبیعی چقدر درد دارد
زایمان طبیعی چقدر درد دارد

در اواخر بارداری یعنی در هفته های 33 و 34 بارداری ، مادر یک سری  انقباضاتی را بر روی شکم  احساس می کند ، به این معنی که مادر با لمس کردن شکم خود ، احساس می کند که گاهی  رحم منقبض می شود و خود به خود دوباره به حالت اول خود باز می گردد . در حقیقت این انقباضات مقدمه ای  از شروع درد های زایمان می باشد ، که با نزدیک شدن به زمان زایمان انقباضات به تدریج منظم  و با فواصل کمتری انجام می شوند .

به تدریج با رشد جنین،  رحم مادر بزرگ تر می شود و دهانه رحم  همواره در طی بارداری بسته می ماند تا جنین را حفظ کند ، اما  به تدریج که به موعد زایمان پیش  میروید  شروع به تغییر حالت می دهد و نرم و نازک تر می شود .  این تغییر حالت رحم کمک می کند تا جنین راحت تر از دهانه رحم خارج شود .

چگونه می توان درد زایمان  طبیعی را کنترل  کرد ؟

زایمان طبیعی اولین روش زایمان بوده است که در زمان های گذشته خواهان بسیاری داشته است ،اما امروزه بنا بر دلایلی نقش این زایمان کم رنگ تر  شده است ، دکتر شهناز شایان فر  متخصص زنان انجام زایمان طبیعی را به مادران عزیز  توصیه می کنند  و  زایمان سزارین  را تنها در مواقع اضطراری لزوم می دانند .

امروزه در روش زایمان طبیعی متخصص زنان کنترل های ویژه خود را دارد ، برای  کنترل درد ممکن است  مسکن به بیمار تزریق شود ، بعد از خارح شدن  سر و شانه جنین متخصص زنان  با  تزریق اکسیتوسین  سبب انقباض  رحم می شود   که سبب می شود  جفت راحت تر از دیواره های رحم  جدا شود  و روند زایمان را راحتر می کند .

پس نمی توان گفت درد زایمان طبیعی  غیر قابل تحمل است ، فوایدی که زایمان طبیعی هم برای جنین و هم برای مادر دارد  ، ارزش تحمل این درد را دارد .

دکتر شهناز شایان فر  متخصص زنان در تهران در مرحله اول  زایمان طبیعی را به  مادران توصیه می کنند ، در صورتی که مادر  موفق به زایمان نشد و یا هر مشکل دیگری وجود داشت زایمان سزارین انجام می شود .

دکتر شهناز شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید.

 فیلم زایمان طبیعی

جدول محتوا