[ratemypost]
۴ دقیقه
زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

آنچه می خوانید...

زگیل تناسلی

یکی از شایعترین بیماری های انتقال یابنده از طریق رابطه جنسی (STD) زگیل تناسلی است.که بوسیله ویروس HPV ایجاد می شود. تقریباً نیمی از افراد اکتیو از نظر جنسی در دوره ای از زندگی خود به آن مبتلا می شوند. ویروس بیش از 100 سروتایپ دارد که برخی از آنها عامل زگیل تناسلی و برخی عامل سرطان می باشند. زگیل تناسلی در زنان بیشتر از مردان بروز می کند. در زنان زگیل ناحیه وولو ، دیواره های داخلی واژن ، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و معقد ، کانال آنال و دهانه رحم را می تواند در گیر کند. در مردان در ناحیه تنه پنیس ( آلت تناسلی )- بیضه و مقعد بروز می کند. و نیز در هر دو جنس در صورتیکه رابطه جنسی دهانی داشته باشند در دهان و گلو بروز می کند.

علایم بیماری

1- بروز برجستگی های کوچک گوشتی و یا خاکستری در ناحیه تناسلی شما.
2- ضایعات گل کلمی شکل که از بهم پیوستن تعداد زیادی زگیل ایجاد می شود.
3- احساس ناراحتی و خارش در ناحیه تناسلی.
4- خونریزی حین نزدیکی.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

به گفته دکتر شایان فر اگر شما و یا پارتنرتان برجستگی یا وارت در ناحیه تناسلی پیدا کردید ، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

عامل زگیل تناسلی

عامل آن ویروس HPV است. بیش از 40 نوع از HPV ها صرفاً منطقه تناسلی را تحت تاثیر قرار داده و ایجاد wart میکند. راه انتقال ارتباط جنسی می باشد.در بیشتر موارد سیستم ایمنی شما HPV را از بین می برد و شما هرگز علائم wart را پیدا نخواهید کرد.

عوامل خطر

عواملی که خطر ایجاد Wart را افزایش می دهند.
1- داشتن رابطه جنسی بدون محافظ با افراد متعدد.
2- ابتلا به یکی دیگر از انواع بیماریهای انتقال یابنده از طریق ارتباط جنسی ناشناخته.
3- داشتن ارتباط جنسی با پارتنری که سابقه ارتباط جنسی نامشخص داشته است.
4- شروع ارتباط جنسی در سن پایین

عوارض

1- HPV عامل سرطان دهانه رحم است.برخی انواع آن ایجاد ( سرطان وولو ،سرطان مقعد، سرطان پنیس، و نیز سرطان دهان و حلق می کنند. HPV همیشه منجر به سرطان نمی شود ولی خیلی مهم است که در صورتیکه به HPV مبتلا هستید ، حتماً معاینات مکرر و پاپ اسمیر دوره داشته باشید.خصوصاً اگر به انواع پر خطر HPV مبتلا هستید.
2- عوارض حین بارداری و زایمان
گاه ضایعات WART آنقدر بزرگ می شوند که مانع بر سر زایمان طبیعی ایجاد می کنند. ضایعاتی که در جدار واژن وجود دارند می توانند قدرت اتساع واژن را کاسته و یا خونریزی شدیدی ایجاد کنند و در ترمیم زخم پس از زایمان مشکل ایجاد کنند. بندرت نوزادان متولد شده از مادران دارای وارت دچار زگیل در حلق می شوند که برای حیات نوزاد می تواند خطرناک باشد.

تست های تشخیصی

چوت تشخیص Wart فقط با دیدن گاه مشکل است.ممکن است پزشکتان اسید استیک ضعیف روی بدن شما بمالد و زیر یک دستگاه تخصصی بنام کولیوسکوپ شما را معاینه کند.

تست پاپ اسمیر

برای خانم ها خیلی مهم است که تست پاپ اسمیر بصورت Thin Prep ( در مایع) و معاینه منظم لگن داشته باشند. پاپ اسمیر، سرطان دهانه رحم ( که از عوارض محتمل HPV) است را در مراحل اولیه تشخیص می دهد.

تست HPV

تنها تعدادی از سروتایپ های HPV میتوانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند ، که با تست HPV میتوان انواع پر خطر HPV را مشخص و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام داد.درمان به روش های مختلف داروئی و جراحی طبق صلاحدید پزشک شما انجام خواهد شد.

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

 

دکتر شهناز شایان فر

دکتر شهناز شایان فر از سال 1381، تاکنون با انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی متنوع و کسب تجربه فراوان دوره های مختلف فوق تخصصی لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، کولپوسکوپی و لیزر را در دانشگاه تهران گذرانده اند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر شهناز شایان فر ارائه می شود عبارتند از: لابیاپلاستی، واژینوپلاستی، پرینورافی، لیزر جوانسازی واژینال، تزریق چربی، درمان ناباروری، زایمان طبیعی و سزارین، درمان عفونت واژن و .... است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *