زگیل تناسلی

مدت زمان مطالعه :
۶ دقیقه
۶ دقیقه

زگیل تناسلی

یکی از شایعترین بیماری های انتقال یابنده از طریق رابطه جنسی (STD) زگیل تناسلی است.که بوسیله ویروس HPV ایجاد می شود. تقریباً نیمی از افراد اکتیو از نظر جنسی در دوره ای از زندگی خود به آن مبتلا می شوند. ویروس بیش از 100 سروتایپ دارد که برخی از آنها عامل زگیل تناسلی و برخی عامل سرطان می باشند. زگیل تناسلی در زنان بیشتر از مردان بروز می کند. در زنان زگیل ناحیه وولو ، دیواره های داخلی واژن ، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و معقد ، کانال آنال و دهانه رحم را می تواند در گیر کند. در مردان در ناحیه تنه پنیس ( آلت تناسلی )- بیضه و مقعد بروز می کند. و نیز در هر دو جنس در صورتیکه رابطه جنسی دهانی داشته باشند در دهان و گلو بروز می کند.

علایم بیماری

1- بروز برجستگی های کوچک گوشتی و یا خاکستری در ناحیه تناسلی شما.
2- ضایعات گل کلمی شکل که از بهم پیوستن تعداد زیادی زگیل ایجاد می شود.
3- احساس ناراحتی و خارش در ناحیه تناسلی.
4- خونریزی حین نزدیکی.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

به گفته دکتر شایان فر اگر شما و یا پارتنرتان برجستگی یا وارت در ناحیه تناسلی پیدا کردید ، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

عامل زگیل تناسلی

عامل آن ویروس HPV است. بیش از 40 نوع از HPV ها صرفاً منطقه تناسلی را تحت تاثیر قرار داده و ایجاد wart میکند. راه انتقال ارتباط جنسی می باشد.در بیشتر موارد سیستم ایمنی شما HPV را از بین می برد و شما هرگز علائم wart را پیدا نخواهید کرد.

چگونه افراد دچار زگیل تناسلی می شوند؟

HPV که باعث زگیل تناسلی می شود، معمولاً از طریق رابطه جنسی واژینال یا تماس نزدیک جنسی با ناحیه تناسلی گسترش می یابد. حتی اگر زگیل وجود نداشته باشد، HPV ممکن است همچنان در ناحیه تناسلی فعال باشد و به دیگران منتقل شود.

همیشه برای افراد ممکن نیست بدانند چه زمانی به HPV مبتلا شده اند. این به دلیل این هست که:

  • ویروس می تواند ماه ها تا سال ها قبل از ایجاد زگیل در بدن وجود داشته باشد.
  • آنها ممکن است قبلا زگیل داشته باشند که مورد توجه قرار نگرفته است.

عوامل خطر

عواملی که خطر ایجاد Wart را افزایش می دهند.
1- داشتن رابطه جنسی بدون محافظ با افراد متعدد.
2- ابتلا به یکی دیگر از انواع بیماریهای انتقال یابنده از طریق ارتباط جنسی ناشناخته.
3- داشتن ارتباط جنسی با پارتنری که سابقه ارتباط جنسی نامشخص داشته است.
4- شروع ارتباط جنسی در سن پایین

عوارض ناشی از زگیل تناسلی

1- HPV عامل سرطان دهانه رحم است. برخی انواع آن ایجاد ( سرطان وولو ،سرطان مقعد، سرطان پنیس، و نیز سرطان دهان و حلق می کنند. HPV همیشه منجر به سرطان نمی شود ولی خیلی مهم است که در صورتیکه به HPV مبتلا هستید، حتماً معاینات مکرر و پاپ اسمیر دوره داشته باشید.خصوصاً اگر به انواع پر خطر HPV مبتلا هستید.
2- عوارض حین بارداری و زایمان
گاه ضایعات WART آنقدر بزرگ می شوند که مانع بر سر زایمان طبیعی ایجاد می کنند. ضایعاتی که در جدار واژن وجود دارند می توانند قدرت اتساع واژن را کاسته و یا خونریزی شدیدی ایجاد کنند و در ترمیم زخم پس از زایمان مشکل ایجاد کنند. بندرت نوزادان متولد شده از مادران دارای وارت دچار زگیل در حلق می شوند که برای حیات نوزاد می تواند خطرناک باشد.

زگیل تناسلی چقدر طول می کشد؟

طول عمر زگیل تناسلی می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. گاهی اوقات، سیستم ایمنی بدن ظرف چند ماه زگیل ها را پاک می کند. اما حتی اگر زگیل ها از بین بروند، HPV ممکن است همچنان در بدن فعال باشد. بنابراین زگیل ها می توانند برگردند. معمولاً طی 2 سال، زگیل ها و HPV از بدن خارج می شوند.

تست های تشخیصی

چوت تشخیص Wart فقط با دیدن گاه مشکل است. ممکن است پزشکتان اسید استیک ضعیف روی بدن شما بمالد و زیر یک دستگاه تخصصی بنام کولیوسکوپ شما را معاینه کند.

تست پاپ اسمیر

برای خانم ها خیلی مهم است که تست پاپ اسمیر بصورت Thin Prep ( در مایع) و معاینه منظم لگن داشته باشند. پاپ اسمیر، سرطان دهانه رحم ( که از عوارض محتمل HPV) است را در مراحل اولیه تشخیص می دهد.

تست HPV

تنها تعدادی از سروتایپ های HPV میتوانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند، که با تست HPV میتوان انواع پر خطر HPV را مشخص و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام داد.درمان به روش های مختلف داروئی و جراحی طبق صلاح دید پزشک شما انجام خواهد شد.

راه های درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می روند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. این بدان معناست که ممکن است در طول زندگی چندین شیوع داشته باشید. بنابراین مدیریت علائم مهم است زیرا می خواهید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. با این وجود، زگیل تناسلی حتی در صورت عدم وجود زگیل های قابل مشاهده یا علائم دیگر، می تواند به دیگران منتقل شود.

درمان زگیل تناسلی

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند، ممکن است برای برداشتن آنها نیاز به جراحی جزئی داشته باشید. پزشک شما همچنین می تواند زگیل ها را از طریق این روش ها از بین ببرد:

  • سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
  • جراحی انجماد زگیل
  • لیزر درمانی
  • برش یا قطع زگیل

چه زمانی فرد مبتلا به زگیل تناسلی دیگر مسری نیست؟

افراد مبتلا به زگیل تناسلی قطعا می توانند HPV را منتقل کنند. اما حتی پس از از بین رفتن زگیل ها، HPV ممکن است هنوز در بدن فعال باشد. این بدان معناست که می تواند از طریق رابطه جنسی یا تماس نزدیک جنسی به شخص دیگر منتقل شود و باعث ایجاد زگیل در آن فرد شود. تشخیص اینکه افراد دیگر مسری نیستند، دشوار است، زیرا هیچ آزمایش خونی که به دنبال HPV باشد وجود ندارد.

نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن HPV می تواند مردان و زنان را از شایع ترین گونه های HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، محافظت کند و همچنین می تواند در برابر گونه های HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند، محافظت کند. افراد زیر 45 سال می توانند واکسن HPV دریافت کنند. این واکسن بسته به سن در یک سری دو یا سه سری تزریق می شود.

زگیل تناسلی و سرطان

زگیل تناسلی سرطانی نیست و باعث سرطان نمی شود. آنها به دلیل نوع متفاوتی از HPV ایجاد می شوند. واکسن HPV که برای محافظت در برابر سرطان دهانه رحم ارائه می شود، از زگیل تناسلی نیز محافظت می کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک متخصص زنان صحبت کنید.

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا