سرطان دهانه رحم

مدت زمان مطالعه :
۳ دقیقه
۳ دقیقه

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یک بیماری بسیار شایع در زنان است، بطوریکه می توان گفت چهارمین سرطان کشنده در بین زنان می باشد. سرطان دهانه رحم، رشد بی رویه سلول های سرطانی و بدخیم در رحم می باشد. شاید ویروس عامل اصلی بیماری سرطان دهانه رحم باشد. این ویروس ها معمولا در آلت تناسلی مرد موجود می باشند و در آمیزش جنسی به زن انتقال یافته و به مدت زمان درازی در بدن زن نهفته می ماند تا اینکه به تدریج باعث عفونت دهانه رحم و تبدیل آن به سلول های  سرطانی شود. البته ممکن است این ویروس ها به خودی خود از بین بروند و هیچ گونه آسیبی به رحم وارد نکنند.

سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم

علائم ابتلا به سرطان دهانه رحم

ممکن است در مراحل اولیه این بیماری هیچ گونه علامتی بروز پیدا نکند، اما ممکن است برخی از علائم به تدریج قابل ملاحظه شود. از آنجایی که معمولا علائم ابتلا به بیماری های زنان تقریبا مشابه و بسیار نزدیک هم هستند توصیه می شود در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر فورا به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

  • درد مزمن در پایین کمر
  • ورم یک یا هر دو پا به دلیل ناشناخته
  • احساس درد شدید هنگام آمیزش جنسی
  • خونریزی شدید، که معمولا این خونریزی در بازه زمانی بین دو قاعدگی اتفاق می افتد.
  • قاعدگی طولانی
  • اختلالات ادراری، از جمله احساس درد هنگام دفع ادرار یا احساس عدم تخلیه مثانه بطور کامل و… .
  • یبوست
  • ترشحات زرد یا قهوه ای رنگ واژنی که حتی ممکن است آمیخته به خون باشد.
  • درد شدید لگن
  • بی اشتهایی و کاهش شدید وزن

دلیل ابتلا به سرطان دهانه رحم

تا کنون دلیل اصلی ابتلا به این بیماری شناخته نشده است اما ممکن است این بیماری با عفونت های ویروسی ارتباط داشته باشد. ویروس پاپیلومای انسانی یا همان زگیل ناحیه تناسلی می تواند عامل ایجاد این بیماری باشد. اگر این نوع ویروس برای چند سال در بدن انسان باقی بماند باعث آسیب دیدن بافت های بدن شده و به تدریج برخی از سلول ها را در رحم به سلول های سرطانی تبدیل خواهد کرد. ضعف سیستم ایمنی مثل ایدز و مصرف داروهای کاهش دهنده سیستم ایمنی بدن و عامل وارثتی و ژنتیکی نقش مهمی در ابتلا به سرطان دهانه رحم دارد.

تشخیص سرطان دهانه رحم

تست پاپ اسمیر یک آزمایش ساده و بدون درد می باشد که در آن سلول های داخل یا اطراف رحم برداشته شده و سپس نمونه به آزمایشگاه پاتولوژی جهت تشخیص سرطان فرستاده خواهد شد.

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

منبع:www.mawdoo3.com

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا