آنچه می خوانید...

ضرورت انجام تست پاپ اسمیر

ضرورت انجام تست پاپ اسمیر از چه زمانی شروع می شود؟ در چه شرایطی فواصل زمانی  تست پاپ اسمیر کاهش می یابد؟ نحوه انجام تست پاپ اسمیر چگونه است؟ برای دانستن پاسخ این سوالات متن ذیل را بخوانید.

یکی از آزمایش ها و تست هایی که همه خانم ها باید انجام دهند تست پاپ اسمیر می باشد. که جهت غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. در واقع توسط این تست سلول های بد خیم یا پیش بدخیم دهانه رحم خیلی سریع تر تشخیص داده می شوند و این شانس را به فرد می دهد تا قبل از آنکه سلول ها به سمت بدخیم شدن بروند تشخیص داده و درمان شوند.

ضرورت انجام تست پاپ اسمیر
ضرورت انجام تست پاپ اسمیر

چه افرادی کاندید انجام تست پاپ اسمیر هستند؟

این تست برای افراد بالای  بیست و یک سال توصیه می شود. و باید هر سه سال یک بار انجام شود و تا سن 65 سالگی ادامه پیدا کند. البته در افرادی که زودتر از سن 21 سالگی ازدواج می کنند و وارد رابطه جنسی می شوند باید بعد از یک سال تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

در چه شرایطی تست پاپ اسمیر زودتر انجام می شود؟

تست پاپ اسمیر هر سه سال یک بار انجام می شود. مگر آنکه یک سری عوامل خطر خاص وجود داشته باشد که زود تر از موعد انجام شود. این عوامل عبارتند از:

  • سابقه سرطان، سابقه سلول های پیش سرطانی در تست های قبلی
  • ضعف سیستم ایمنی بدن مانند افرادی که مبتلا به ویروس HIV هستند.
  • استعمال دخانیات

تمام این موارد باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند که در این صورت شانس خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد. بنابراین تست پاپ اسمیر با فواصل زمانی کمتری انجام می شود.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

ابتدا متخصص زنان و زایمان خوب با یک معاینه معمولی لگن، دستگاه نمونه برداری را وارد لگن می کند و سلول های دهانه رحم را به وسیله یک برس نرم برمی دارد و داخل شیشه مایع قرار می دهد. سپس نمونه برداشت شده به آزمایشگاه ارسال می شود. سپس پاتولوژیست آن را مورد بررسی قرار می دهد. براساس جواب تست پاپ اسمیر اقدامات بعدی توسط متخصص زنان انجام می شود.

  • تست پاپ اسمیر نرمال

در این حالت جواب پاپ اسمیر منفی است و نیازی به انجام اقدامات خاصی نمی باشد و همان معاینه سالانه و تست پاپ اسمیر 3 سال یکبار کافی است.

  • جواب تست سلول های آسکوس و غیره را نشان می دهد.

پزشک انجام کلپوسکوپی وسایر روش های تشخیصی را توصیه می کند. اگر فردی سن بالای 30 سال داشته باشد می تواند با انجام تست پاپ اسمیر تست HPV را هم انجام دهند. افرادی که تست HPV را انجام می دهند تشخیص بیماری دقیق تر انجام می شود و در صورت منفی بودن جواب آزمایش،هر 5 سال یکبار نیاز به انجام پاپ اسمیر می باشد.

تست Human Papillomavirus)   HPV)

تست HPV ویروس های Human Papillomavirus تشخیص می دهد. این ویروس ها عامل اصلی سرطان رحم می باشند بنابراین در تشخیص سرطان دهانه رحم کمک شایانی می کند.

دکتر شهناز شایان فر متخصص زنان و زایمان هستند و بهترین جراح زیبایی واژن در تهران می باشند.شما می توانید با شماره های ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

توصیه های پزشکی

سعی کنید تمام آزمایش ها و چکاب های سالیانه را انجام دهیم و در این مورد به اطرافیان هم یادآوری کنیم تا از عواقب خطرناک جلوگیری شود.

سایر مقالات مربوطه:

درمان عفونت واژن

تست پاپ اسمیر

درمان زگیل تناسلی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter

دکتر شهناز شایان فر

دکتر شهناز شایان فر از سال 1381، تاکنون با انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی متنوع و کسب تجربه فراوان دوره های مختلف فوق تخصصی لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، کولپوسکوپی و لیزر را در دانشگاه تهران گذرانده اند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر شهناز شایان فر ارائه می شود عبارتند از: لابیاپلاستی، واژینوپلاستی، پرینورافی، لیزر جوانسازی واژینال، تزریق چربی، درمان ناباروری، زایمان طبیعی و سزارین، درمان عفونت واژن و .... است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *