[ratemypost]
۳ دقیقه
عمل کورتاژ تشخیصی

عمل کورتاژ تشخیصی

آنچه می خوانید...

عمل کورتاژ تشخیصی

کورتاژ تشخیصی چیست ؟ خونریزی بعد از کورتاژ تشخیصی تا چه میزان است ؟ خیلی از بیماران هنگام مراجعه به دکتر شهناز شایان فر از عمل  کورتاژ تشخیصی و تفاوت آن با هیستروکوپی سوال می پرسند  و در رابطه با آن دو بی اطلاع هستند . در روش هیستروسکوپی با کمک دوربینی که بر دستگاه تعبیه شده است  می توان داخل رحم را مشاهده کرد.

کورتاژ تشخیصی چیست ؟

در زمان های گذشته بیمارانی که ضخامت داخل رحم آن ها زیاد  بود ، خونریزی های غیر عادی داشتند و یا به هر علتی برای آن ها پولیپ رحم و سایر موارد گزارش شده بود ، با استفاده از کورتاژ تشخیصی درمان برای آن ها انجام می شد . در طی این روش درمان با یک وسیله با نام کورت که، توسط متخصص زنان وارد رحم می شود و بدون اینکه جراح داخل رحم را مشاهده کند ، با کمک کورت  داخل رحم را می تراشد  و تمام نمونه  هایی که بعد از تراشیدن رحم خارج می شود، را برای  بررسی های بیشتر به پاتولوژی ارسال می کند .

اما امروزه با  پیشرفت های وسیع در حوزه علم پزشکی  و ورود  روش هیستروسکوپی  به این عرصه ، توجه  متخصصین و افراد را به خود جلب کرده است . در حقیقت امروزه هیستروسکوپی به عنوان یک کار روتین  در زنان شناخته شده است  که همین امر سبب حذف، کورتاژ تشخیصی در حوزه درمان شده است .

عمل کورتاژ تشخیصی
عمل کورتاژ تشخیصی

تفاوت بین کورتاژ تشخیصی  و هیستروسکوپی

اگر بخواهیم تفاوت اصلی عمل کورتاژ تشخیصی و هیستروسکوپی را بیان کنیم به این صورت است که در طی هیستروسکوپی،  متخصص زنان با  دوربین می تواند تمام فضای داخل رحم را مشاهده کند تا هر گونه اختلال همچون پولیپ رحم  و یا ضخامت بیش از اندازه رحم را با دقت بالاتری درمان کند .

روش کار در هیستروسکوپی

در این روش ابتدا لازم است تمام نواحی واژن با کمک مواد  مخصوص ، ضدعفونی شود . در مرحله بعدی  با توجه به نوع عملی  که باید انجام شود ، ممکن است  این عمل به صورت  سرپایی با کمک بی حسی موضعی و یا اینکه  با بیهوشی  کامل بیمار انجام گردد . بعد از طی شدن این مراحل اسپکولوم  را وارد واژن می کنند تا دهانه رحم را برای  ورود هیستروسکوپ آماده کند . در مرحله اخر هیستروسکوپ از راه واژن و دهانه رحم به داخل رحم هدایت می شود تا درمان بیمار انجام شود .

هیستروسکوپ مجهز به دوربین و نوری است که به درون رحم تابیده می شود ، در نتیجه همین امر سبب می شود  تا تمام اجزای  داخلی رحم و لوله های رحمی  با دقت بالاتری ارزیابی گردد .

مدت زمان مورد نیاز  در طی استفاده از هیستروسکوپ ، بسته به نوع اختلال موجود متغیر است و از 5 دقیقه  تا یک ساعت می تواند تغییر کند . همچنین  در بیشتر موارد بعد از هیستروسکوپی نیاز به بستری شدن بیمار نیست و فرد می تواند با در نظر گرفتن توصیه های پزشک ترخیص شود، تنها در موارد خاص لازم است تا  مراقبت ها زیر نظر بیمارستان و متخصص صورت گیرد .

فیلم عمل کورتاژ تشخیصی :

دکتر شهناز شایان فر

دکتر شهناز شایان فر از سال 1381، تاکنون با انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی متنوع و کسب تجربه فراوان دوره های مختلف فوق تخصصی لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، کولپوسکوپی و لیزر را در دانشگاه تهران گذرانده اند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر شهناز شایان فر ارائه می شود عبارتند از: لابیاپلاستی، واژینوپلاستی، پرینورافی، لیزر جوانسازی واژینال، تزریق چربی، درمان ناباروری، زایمان طبیعی و سزارین، درمان عفونت واژن و .... است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *