لاپاراسکوپی کیست تخمدان

دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » لاپاراسکوپی کیست تخمدان
مدت زمان مطالعه :
۳ دقیقه
دکتر شهناز شایان فر » بیماری های زنان » لاپاراسکوپی کیست تخمدان
۳ دقیقه

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

كيست تخمدان یک عارضه بسیار شایع در زنان است. کیست ها معمولا بافت های حاوی مایع هستند که درون یا روی تخمدان رشد می کنند که در صورت عدم درمان می تواند باعث ناباروری شود.  این بیماری می تواند موجب دردهای شدید شکمی، اختلالات قاعدگی، رشد موهای زائد، ناباروری و… شود. اگر پزشک متخصص زنان و زایمان مشکوک به وجود کیست باشد پس از انجام آزمایش هایی مثل سونوگرافی و… از وجود آن اطمینان حاصل می نماید و سپس بنا به نوع کیست، درمان را شروع می کند. برداشتن کیست تخمدان با لاپاراسکوپی روشی است که برای درمان کیست انجام می شود.

لاپراسکوپی کیست تخمدان

روش برداشتن کیست تخمدان با لاپاراسکوپی

در این روش برش های کوچکی در دیواره شکم ایجاده شده که از طریق آن دستگاه لاپاراسکوپ وارد شکم می شود. لاپاراسکوپ دستگاهی لوله ای شکل است که در انتهای آن دوربین قرار دارد و اجازه رویت و دسترسی به اعضای داخلی شکم را به پزشک متخصص می دهد. پس از وارد کردن لاپاراسکوپ، گاز وارد شکم می شود تا دیواره های داخلی را از هم باز کند و دسترسی به کیست تخمدان راحت تر باشد. پس از مشاهده مکان دقیق بوسیله لاپاراسکوپ، کیست تخمدان برداشته می شود.

این عمل با بیهوشی عمومی صورت می گیرد و معمولا 1 الی 2 ساعت طول می کشد، که در صورت مساعد بودن وضعیت بیمار، شاید بتواند همان روز از بیمارستان مرخص شود. دوران نقاهت این عمل ممکن است 1 الی 2 هفته طول بکشد. برای بهبودی سریع توصیه می شود اقدامات زیر را انجام دهید:

  • دستورات و توصیه های پزشک متخصص را جدی گرفته و حتما آن ها را انجام دهید.
  • آنتی بیوتیک های تجویز شده را حتما در موعد مقرر مصرف نمایید تا از بروز عفونت احتمالی جلوگیری شود.
  • قبل از حمام رفتن حتما با پزشک خود مشورت نمایید.
  • زخم خود را روزانه با آب ولرم و صابون بشویید و خشک نمایید.
  • هنگام خواب و یا استراحت پاهای خود را بالا بگیرید یا چند بالشت زیر پای خود قرار دهید، این کار مانع از ایجاد لختگی خون می شود.
  • در صورتی که درد شدید دارید، می توانید از مسکن هایی مانند ایبوبروفن استفاده کنید.
  • بیمار می تواند فعالیت های طبیعی روزمره خود را پس از دو روز آغاز کند، اما توصیه می شود از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به مدت 2 الی 6 هفته خودداری نمایید.
  • بهتر است حداقل یک هفته از آمیزش جنسی خودداری شود.

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر

دکتر شهناز شایانفر پس از اخذ دیپلم به عنوان رتبه اول استان، در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه ۲۴ در کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند. پس از فراغت از تحصیل با معدل A، موفق به اخذ درجه تخصص جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۸۱ شدند. از سال ۲۰۱۲ پس از ارتباط با پروفسور گودمن بنیانگذار جراحی زیبایی زنان در امریکا بطور حرفه ای وارد حوزه عملهای جراحی زیبایی زنان شد و نیز با گذراندن دوره های بازسازی ناحیه تناسلی در پاریس و لیزر زنان در المان و نیز دوره های متعدد دیگر در خارج از کشور جزو پیشرو های این زمینه در ایران می باشد و روش‌های جراحی متعددی مختص به خود در این زمینه دارد.

×
جدول محتوا