دکتر شهناز شایان فر » بارداری » مراقبت بعد از زایمان
۳ دقیقه

مراقبت بعد از زایمان

مراقبت بعد از زایمان

پس از زایمان، زن فرصت کافی برای مراقبت از خود را ندارد. چرا که معمولا نوزاد خواب خوبی ندارد و هر چند ساعت یک بار از خواب بیدار می شود. اما هر مادری باید برای خود وقت کافی بگذارد تا سریع تر بهبود یابد. در اینجا به ذکر برخی از روش ها که باعث بهبودی سریع تر می شود، می پردازیم:

مراقبت بعد از زایمان

  • فعالیت: توصیه می شود که پس از زایمان فعالیت های مناسب داشته باشید. البته میزان فعالیت بسته به نوع زایمان دارد. توصیه می شود در زایمان سزارین در 6 تا 12 ساعت اولیه زایمان، نسبت به زایمان طبیعی مقدار کمتری پیاده روی کنید. بیمار در زایمان سزارین نیاز بیشتری به استراحت دارد.
  • توصیه می شود در صورت تجویز آنتی بیوتیک، دارو های خود را بصورت مرتب میل نمایید، تا از ایجاد عفونت احتمالی جلوگیری شود.
  • خونریزی واژینال: خونریزی پس از زایمان معمولا دو تا شش هفته طول می کشد. توصیه می شود در این مدت بهداشت شخصی خود را کاملا رعایت کنید و نوار بهداشتی خود را زود به زود عوض کنید. همچنین برای کشیدن نخ های بخیه حتما در موعد مقرر مراجعه نمایید.
  • پس از زایمان هر روز زخم زایمان را با آب و نمک شستشو دهید و کاملا خشک نمایید. استراحت کافی باعث تسریع بهبودی خواهد شد.
  • توصیه می شود که کودک را از شیر خود تغذیه کنید. البته ممکن است بسیاری از زنان با شیوه صحیح شیردهی نوزاد آشنا نباشند و بصورت اشتباه کودک را تغذیه کنند. توصیه می شود برای شیردهی صحیح از پزشک خود کمک بگیرید. همچنین قبل از شیر دادن به نوزاد حتما نوک سینه خود را بشویید، تا از انتقال میکروب به دهان کودک جلوگیری شود.
  • پس از زایمان حتما خواب کافی داشته باشید. عدم استراحت و خواب کافی می تواند باعث ایجاد افسردگی پس از زایمان می شود. البته افسردگی می تواند به دلیل اختلال هورمونی نیز ایجاد شود. در صورتی که مشکلات روحی و روانی شدید باشد، توصیه می شود زن حتما به پزشک مراجعه نماید.
  • ممکن است درد های کمر و لگن بعد از زایمان بسیاری از زنان را درگیر کند و حتی شاید این درد ها تا شش ماه پس از زایمان نیز ادامه داشته باشد. توصیه می شود هنگام شیردهی و هنگام حمل نوزاد حتما وضیعت صحیح را رعایت نمایید. انجام کارهای روزمره می تواند در کاهش فشار و دردهای کمر و لگن موثر باشد.
  • پس از زایمان سبک زندگی شما تغییر خواهد کرد، ممکن است این تغییرات باعث افسردگی شود. انتظار نداشته باشید که در همان روزهای اولیه بتوانید به زندگی طبیعی خود بازگردید. لذا سعی کنید با این مورد کنار آمده و کاملا آن را بپذیرید.

منبع:https://www.supermama.me

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

جدول محتوا