Search
Close this search box.

هیستروسکوپی بدون پاره شدن پرده بکارت روشی است که برای بررسی داخل رحم استفاده می شود و با استفاده از یک هیستروسکوپ انجام می شود که یک تلسکوپ باریک با نور و دوربین در انتهای آن است. تصاویر به یک مانیتور فرستاده می شود تا پزشک متخصص شما بتواند داخل رحم شما را ببیند. هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم به رحم شما منتقل می شود، به این معنی که نیازی به ایجاد بریدن پوست شما نیست.

هیستروسکوپی بدون پاره شدن پرده بکارت

آیا هیستروسکوپی بدون پاره شدن پرده بکارت امکان دارد؟

اکثر مردم به اشتباه فکر میکنند که انگشتان یا اشیاء دیگر جراحی را نمی توان به دلیل ترس از آسیب رساندن به پرده بکارت وارد واژن کرد، اگرچه در بیشتر موارد بدون مشکل زیاد مداخله از طریق پرده بکارت صورت میگیرد، اما برخی از متخصصین زنان به دلیل ترس از آسیب پرده بکارت در معاینه دختران باکره محتاط هستند و اغلب معاینات لگنی را از طریق روش های دیگر مانند سونوگرافی انجام می دهند.

دختران باکره از طیف وسیعی از مشکلات تناسلی رنج می برند که ممکن است نیاز به ارزیابی و مداخله بالینی داشته باشد: به عنوان مثال سوء استفاده جنسی، عفونت های زنان، مشکلات پیچیده تر مانند خونریزی واژن و شرایط خوش خیم و بدخیم بودن که بر اندام تناسلی داخلی و خارجی تأثیر می گذارد.

ارزیابی و درمان چنین مواردی ممکن است نیاز به مداخله از طریق پرده بکارت داشته باشد. هیستروسکوپی بدون پاره شدن پرده بکارت تنها در صورتی انجام می شود که منافع آن بیشتر از خطراتش باشد.

 
 

کاربرد هیستروسکوپی

دلایل استفاده ازهیستروسکوپی بدون پاره شدن پرده بکارت می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

  • بررسی علائم یا مشکلات – مانند پریودهای سنگین، خونریزی غیر معمول واژینال، خونریزی پس از یائسگی، درد لگن، سقط های مکرر یا مشکل در باردار شدن.
  • تشخیص و درمان شرایط و مشکلات – مانند برداشتن فیبروم‌ها، پولیپ‌ها، دستگاه‌های جابجا شده داخل رحمی (IUD)  و چسبندگی‌های داخل رحمی (بافت اسکار که باعث پریود نشدن و کاهش باروری می‌شود)

روش انجام هیستروسکوپی

هیستروسکوپی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. بدان معنا که شما مجبور نیستید یک شب در بیمارستان بمانید. همچنین ممکن است نیازی به استفاده از بی حس کننده برای این عمل نباشد، اگرچه گاهی اوقات از بی حس کننده موضعی (که در آن از دارو برای بی حس کردن دهانه رحم استفاده می کنند) استفاده می شود.

اگر در حین عمل تحت درمان هستید یا ترجیح می دهید در حین انجام آن بخوابید، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود. هیستروسکوپی در مجموع می تواند تا 30 دقیقه طول بکشد، اگرچه ممکن است فقط حدود 5 تا 10 دقیقه طول بکشد اگر فقط برای تشخیص یک بیماری یا بررسی علائم انجام شود.

مقالات دیگر: درمان پولیپ آندومتر با هیستروسکوپی

نمی توان دقیقا بیان کرد که هیستروسکوپی بدون پاره شدن پرده بکارت روشی بی خطر برای دختران باکره است زیرا برای محافظت از پرده بکارت، دهانه رحم را نمی توان به طور معمول ثابت نگه داشت و باز کرد، بنابراین قرار دادن هیستروسکوپ در حفره رحم دشوار است.

از این رو، میزوپروستول برای نرم کردن دهانه رحم در رکتوم بیماران قرار می شود تا هیستروسکوپ به راحتی بدون آسیب به پرده بکارت وارد حفره شود. در طول فرآیند جراحی، از مانیتورینگ اولتراسونیک برای افزایش ایمنی استفاده شد. با این حال، جراح همچنان باید در هیستروسکوپی تجربه داشته باشد.

 
 

مزایای هیستروسکوپی

  • عمل هیستروسکوپی با دید وسیع انجام می‌گیرد و تشخیص این روش بسیار دقیق است.
  •  می‌تواند علت علائم بیمار را تشخیص دهد.
  •  عدم ایجاد برش یا زخم در شکم در حین جراحی.
  •  درد و ریسک عفونت زخم‌ها بسیار کم میباشد و یا وجود ندارد.
  •  مدت زمان ماندن در بیمارستان و زمان بهبودی بسیار کوتاه است.
  • عدم نیاز به داروهای مسکن زیاد پس از جراحی.

بهبودی پس از هیستروسکوپی

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های بعد از هیستروسکوپی رو لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *