Search
Close this search box.

همه چیز درباره واژینیسموس ( علل و روش های درمان)

واژینیسموس انقباض غیرارادی عضلات دور واژینال در یک سوم پایینی واژن است که مانع از دخول در حین مقاربت می شود یا آن را بسیار سخت و دردناک می کند. این اختلال عملکرد جنسی، گروه کوچکی از جمعیت زنان را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین عامل ناباروری در زنان در سنین باروری است. واژینیسموس را می توان با درمان ترکیبی سکسولوژی و زنان برطرف کرد که باعث بهبود زندگی جنسی این زنان می شود و به آنها فرصت بارداری می دهد.

تعریف واژینیسموس و انواع آن

واژینیسموس اصطلاح پزشکی است که برای توصیف تنگی واژن استفاده می شود، که عبارت است از باریک شدن مجرای واژن به دلیل انقباض غیرارادی عضلات کف لگن اطراف. این بسته شدن کامل یا جزئی واژن مانعی برای رابطه جنسی است. علاوه بر این، اگر دخول امکان پذیر بود، برای زن بسیار دردناک بود و منجر به بروز دیسپارونی (درد در هنگام نزدیکی) می شد.

واژینیسموس

بسته به زمان ظاهر شدن، واژینیسموس را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد:

واژینیسموس اولیه:

زن نتوانسته است رابطه جنسی نافذ را حفظ کند، یعنی هنوز باکره است. این نوع واژینیسموس معمولا در زنان نوجوان تشخیص داده می شود و بیشتر با یک علت روانی همراه است.

واژینیسموس ثانویه:

زن قبل از شروع این عارضه رابطه جنسی لذت بخشی داشت. علل واژینیسموس ثانویه بیشتر به نوعی از ضربه وارد شده به دستگاه تناسلی زنان مانند زایمان یا جراحی زنان مربوط می شود. لازم به ذکر است که واژینیسموس علاوه بر جلوگیری از نفوذ واژن در حین مقاربت، انواع دیگر دخول مانند گذاشتن تامپون، دادن تخمک واژینال، خودارضایی یا نمونه برداری در معاینه زنان را نیز دشوار می کند.

علل واژینیسموس

علل این اختلال عملکرد جنسی بسیار متنوع است، اما می توان آنها را به شرح زیر دسته بندی کرد:

دلایل روانی

اختلالات روانی اغلب شایع ترین علت واژینیسموس هستند. اکنون در مورد مهمترین آنها توضیح خواهیم داد:

 • آموزش جنسی یا آموزش اندک مربوط به تابوها و تعصبات.
 • عزت نفس پایین یا نارضایتی از تصویر بدنی.
 • آسیب های دوران کودکی که لزوماً جنبه جنسی ندارند.
 • ترس از باردار شدن
 • ترس از دست دادن باکرگی.
 • شکست های مکرر در شروع زندگی جنسی.
 • تجربیات منفی قبلی جنسی.
 • مورد آزار یا تجاوز قرار گرفتن.
 • از اضطراب یا افسردگی رنج می برند.

برای مبارزه با واژینیسموس در منشا آن، ارائه آموزش های جنسی جامع از دوران کودکی به همه دختران بسیار مهم است. فقدان اطلاعات اغلب یک عامل اصلی در وجود واژینیسموس است، زیرا باعث می شود افراد با ترس به رابطه جنسی نزدیک شوند.

تمام علل روانشناختی که قبلا ذکر شد قابل درمان هستند و می توان از متخصصان کمک گرفت. آنها مسئول ارائه تمام ابزارهای لازم برای کاهش و رفع این اختلال جنسی خواهند بود.

دلایل فیزیولوژیکی

علل فیزیکی یا فیزیولوژیکی واژینیسموس کمتر از مواردی است که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم، اما همچنین مهم است که موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • پرده بکارت سفت و سخت.
 • عفونت ها و زخم های واژن.
 • التهاب غدد بارتولی که در ورودی واژن قرار دارد و به روانکاری آن کمک می کند.
 • سقط جنین یا زایمان آسیب زا

انقباض غیرارادی واژن و درد ناشی از آن می تواند ناشی از یک دلیل فیزیکی باشد که علاوه بر رویکرد روانی احتمالی، نیاز به درمان زنان و زایمان دارد.

علائم و نشانه ها

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، پیامد اصلی واژینیسموس دشواری نفوذ واژن است.

علاوه بر این، زنان ممکن است ناراحتی های دیگری مانند مواردی که در زیر مورد بحث قرار گرفته است را تجربه کنند:

 • درد هنگام مقاربت (دیسپاورنی) همراه با سوزش، گزگز و غیره.
 • ناراحتی هنگام قرار دادن تامپون، کاپ قاعدگی یا موارد دیگر
 • ناراحتی هنگام انجام سیتولوژی یا تست پاپ در طی معاینه زنان لگن
 • اسپاسم عضلانی عمومی در سایر قسمت های بدن مانند پاها، کمر و غیره.
 • واکنش های جانبی در هنگام تلاش برای مقاربت: قطع تنفس، تپش قلب، لرزش و غیره.
 • درد جنسی مداوم با منشا ناشناخته.
 • کاهش میل جنسی به دلیل درد.
واژینیسموس

باید واضح باشد که واژینیسموس مانع از تحریک جنسی یا ارگاسم زنان نمی شود. بنابراین می توان اعمال جنسی دیگری را انجام داد که دخول ندارند و برای این زنان رضایت بخش است.

از سوی دیگر، مشکلات دیگری ناشی از واژینیسموس وجود دارد که به دلیل عدم امکان تداوم رابطه جنسی، روابط زوجین را تحت تأثیر قرار می دهد: افزایش تحریک پذیری بین زن و مرد، فراوانی مشاجرات بدون دلیل موجه و غیره. واژینیسموس در صورت حل نشدن حتی می تواند دلیلی برای پارگی باشد.

درمان واژینیسموس ✅

درمان واژینیسموس باید با هماهنگی روانشناسان و متخصصین زنان و زایمان انجام شود تا این اختلال در تمام جنبه های آن درمان شود. متأسفانه هیچ جراحی، مکمل ویتامینی یا دارویی وجود ندارد که بتواند واژینیسموس را درمان کند.

داروهای خاصی وجود دارند که می توانند به تسکین و کنترل درد ناشی از واژینیسموس کمک کنند، مانند استفاده از ژل لیدوکائین، اما نمی توانند این عارضه را درمان کنند، مگر اینکه ریشه مشکل کشف شود و بتوان آن را به طور کامل درمان کرد.

زوج درمانی همراه با فیزیوتراپی از جمله تمرینات کف لگن بهترین گزینه برای درمان واژینیسموس است.

به اصطلاح تمرینات کگل بیشتر برای کمک به زنان در کنترل عضلات لگن شناخته شده است.

متخصصان همچنین تکنیک های آرام سازی، تنفس و استفاده تدریجی از گشادکننده های واژن را توصیه می کنند.

در مواردی که واژینیسموس با دیسپاورینیا درمان می شود، زن ممکن است از نظر ذهنی دخول را با درد در حین مقاربت مرتبط بداند و در نتیجه، واژن به صورت ناخودآگاه منقبض می شود که بازتاب خاطره آن درد است.

این یک دایره باطل بین دیسپارونی و واژینیسموس ایجاد می کند که از رابطه جنسی جلوگیری می کند. بنابراین بسیار مهم است که برای دستیابی به روابط جنسی دلپذیرتر و بدون اضطراب از یک متخصص جنسی کمک بگیرید.

بارداری و واژینیسموس

واژینیسموس عامل ناباروری است، اما پس از درمان با تمام ورزش های توصیه شده، زن می تواند رابطه جنسی و انزال نافذ داشته باشد و بدون مشکل باردار شود. در موارد واژینیسموس خفیف، استفاده از ژل لیدوکائین به دلیل اثر بی‌حس‌کننده‌اش می‌تواند به از بین بردن درد کمک کند و به زوجین اجازه دهد بدون درد رابطه جنسی داشته باشند.

از سوی دیگر، اگر زنی موفق شود بدون از بین بردن کامل واژینیسموس باردار شود، ممکن است در معاینه لگن یا زایمان با مشکلاتی مواجه شود. به همین دلیل اکیداً توصیه می شود که این بیماران قبل از زایمان یا حتی در صورت امکان بارداری این اختلال را برطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط