[ratemypost]
۳ دقیقه
چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

آنچه می خوانید...

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم در حقیقت در دیواره های داخلی رحم ایجاد می شود. وظیفه اصلی دیواره داخلی یا همان آندومتر ایجاد فضای مناسب برای نگه داری تخمک لقاح یافته است. چسبندگی رحم می تواند دلایل زیادی داشته باشد که زایمان های مکرر یا کورتاژ و… از عوامل چسبندگی رحم می باشند.

چسبندگی رحم
چسبندگی رحم

علائم ابتلا به چسبندگی رحم

معمولا چسبندگی رحم هیچ علامت خاصی ندارد اما ممکن است  بیمار از مواردی مثل  قاعدگی دردناک ، یا خونریزی کم یا کلا قطع خونریزی هنگام قاعدگی ، سقط جنین مکرر یا نازایی رنج ببرند که هنگام مراجعه به پزشک احتمال چسبندگی رحم تشخیص داده می شود .

تشخیص چسبندگی رحم

چسبندگی رحم با روش های زیر قابل تشخیص می باشد :

  • اشعه ایکس با کنتراست از رحم و لوله های رحمی : این عکس حتما باید در روز های پنجم تا نهم قاعدگی صورت بگیرد. بدین شکل که کنتراست داخل رحم تزریق شده و سپس اشعه گرفته می شود. بافت های غیر منظم و چسبیده رویت شده در عکس، دلیل بر وجود چسبندگی رحم می باشند .
  • آندوسکوپی رحم : آندوسکوپی رحم بهترین روش تشخیص و درمان برای وجود چسبندگی رحم است . آندوسکوپی رحم عبارتست از یک میله فلزی که در سر آن دوربین قرار گرفته و امکان دسترسی و رویت مجرای واژینال و گردن رحم و رحم را در فراهم می کند . با استفاده از آندوسکوپی میزان چسبندگی نیز قابل تشخیص است.

دلایل ابتلا به چسبندگی رحم

از مهمترین عوامل ابتلا به چسبندگی رحم عبارتند از :

  • عفونت رحم : دقت شود که منظور از عفونت رحم ترشح عفونی از واژن نیست بلکه در اینجا منظور عفونت های ناشی از بیماری های خطرناک و مزمن مثل سل و جذام است که می تواند دیواره داخلی رحم را از بین ببرند.
  • کورتاژهایی که به بافت رحم آسیب می رسانند نیز می توانند باعث چسبندگی رحم شوند .
  • استفاده طولانی مدت از آی یو دی می تواند باعث ایجاد چسبندگی رحم شود.
  • زایمان های مکرر و عمل جراحی رحم .
  • عفونت های مزمن رحمی .
  • جراحی کیست تخمدان و فیبروم رحمی و جراحی هایی که برای مشکلات لگنی انجام می شود.
  • سقط جنین داخل رحم یا به اصطلاح “جنین فراموشی” می تواند خطر چسبندگی رحم را افزایش دهد. اگر جنین در رحم سقط شود، در صورت عدم خروج جنین باید فورا بیمار کورتاژ شود، چرا که در صورت عدم اقدام سریع، جنین به دیواره رحم چسبیده و خانم باید کورتاژ خشن انجام دهد که همین امر باعث چسبندگی رحم و شاید نازایی وی شود .

منبع:www.baby.webteb.com

خدمات دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی 

جراحی زیبایی واژن 

راه های ارتباطی

 ۸۸۰۵۷۸۷۵_ ۸۸۰۳۰۶۹۷

 info@drshayanfar.com

 پیج اینستاگرام

 کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شایان فر جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان

دکتر شهناز شایان فر

دکتر شهناز شایان فر از سال 1381، تاکنون با انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی متنوع و کسب تجربه فراوان دوره های مختلف فوق تخصصی لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، کولپوسکوپی و لیزر را در دانشگاه تهران گذرانده اند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر شهناز شایان فر ارائه می شود عبارتند از: لابیاپلاستی، واژینوپلاستی، پرینورافی، لیزر جوانسازی واژینال، تزریق چربی، درمان ناباروری، زایمان طبیعی و سزارین، درمان عفونت واژن و .... است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *