Search
Close this search box.
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

کولپوسکوپی یک روش ساده است که اجازه می دهد تا متخصص زنان و زایمان نگاهی دقیق به رحم شما داشته باشد. انجام این روش حدود 15 دقیقه طول می کشد و بسیار شبیه به گرفتن پاپ اسمیر است. یکی از بزرگترین تفاوت ها این است که متخصص زنان از یک ابزار بزرگنمایی ویژه به نام کولپوسکوپ استفاده می کند.

Colposcopy

در قسمت زیر به  برخی از دلایلی که متخصص زنان و زایمان تشخیص می دهد که از کولپوسکوپی باید استفاده شود اشاره شده است:

اینفوگرافی کولپوسکوپی رحم
 • در صورتی که نتایج پاپ اسمیر بیمار غیرطبیعی باشد.
 • در طول آزمایش لگن، گردن رحم بیمار غیرطبیعی باشد.
 • در صورتی که آزمایشات نشان دهد که بیمار ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV دارد.
 • در صورتی که بیماری خونریزی های غیرطبیعی دارد.

متخصص زنان و زایمان می تواند از کولپوسکوپی برای تشخیص سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی و سرطان واژن نیز استفاده کند. هنگامی که دکتر شما نتایج خود را از کولپوسکوپی دریافت می کند، او می داند که آیا شما نیاز به آزمایش های بیشتری دارید یا خیر.

کولپوسکوپی

نحوه انجام کولپوسکوپی

برای انجام کولوپوسکوپی به شما کاوری داده می شود تا با استفاده از آن پاهای خود را بپوشانید و روی تخت معاینه دراز بکشید. در ابتدا پزشک  از یک اسپکولوم استفاده می کند تا واژن بیمار را باز نگه دارد. و پس از آن از یک پنبه در محلول سرکه مانند برای پاک کردن رحم و واژن استفاده می کند.

ممکن است کمی بیمار احساس سوزش داشته باشد سپس از کولوسکوپ برای بررسی دهانه رحم استفاده می شود. کولپوسکوپ یک وسیله مخصوصی است که همانند یک جفت دوربین دو چشمی می باشد که پزشک می تواند با استفاده از این دوربین بطور دقیق نواحی مورد نظر را نگاه کند و معاینات لازم را انجام دهد.

انجام کولپوسکوپی هیچ گونه ناراحتی را برای بیمار بوجود نمی آورد، فقط ممکن است که بیمار کمی احساس سوزش خفیف داشته باشد که یک امر طبیعی است. در صورتی که نواحی غیر طبیعی توسط کولوسکوپ مشاهده شد، بیوپسی برای تشخیص دقیق تر در نظر گرفته می شود.

کولپوسکوپی در بیشتر مواقع در مطب دکتر صورت می گیرد و حدود 15 دقیقه زمان می برد. برای انجام این آزمایش احتیاجی به بی حسی نمی باشد. آزمایش در مراحل زیر انجام می شود:

 1. بیمار باید بر روی تخت روی پشت خود دراز بکشد.
 2. پزشک کولوسکوپ را به میزان چند اینچ در داخل واژن می برد . اسپکلوم باعث باز نگه داشتن دیواره های واژن می شود تا پزشک بتواند  به راحتی رحم را مشاهده کند.
 3. دهانه رحم و واژن به راحتی با محلول سرکه و پنبه تمیز می شود بدین منظور سلول های غیر طبیعی را می توان بهتر مشاهده کر د.
 4. کولپوسکوپ با بدن بیمار تماس پیدا نمی کند پزشک عکس برداری و بافت برداری را انجام می دهد.
 5. بعد از اینکه بافت برداری انجام شد ماده ای استفاده می شود که می تواند به خوبی خونریزی را کنترل کند . این محلول به MONSEL  معروف می باشد. و معمولا باعث می شود  که ترشحات تیره ای تا چند روز بعد از ازمایش دیده شود.
 6. اگر در حین آزمایش احساس استرس و اضطراب داشتید نفس عمیقی بکشید این کار به آروم کردن شما کمک ویژه ای می کند.
 7. کولپوسکوپی برای بانوان باردار قابل اطمینان و بی ضرر می باشد.

اقدامات لازم قبل از انجام کولپوسکوپی

 • برای اینکه بتوان راحت تر لباس خود را در آورد حتما باید از لباس های راحت و یا دامن استفاده کرد. توصیه می شود نوار بهداشتتی همراه بیمار باشد چون احتمال دارد به دلیل بیوپسی به مقدار ناچیزی خونریزی رخ دهد به همین دلیل باید بعد از انجام معاینات پزشکی از نوار بهداشتی استفاده کرد.
 • به دلیل اینکه خونریزی سنگین قاعدگی از دیدن داخل واژن جلوگیری می کند. توصیه می شود که کولپوسکوپی زمانی انجام شود که در دوران قاعدگی نباشد و به راحتی بتوان داخل واژن را مشاهده کرد.
 • چیزی را در داخل مهبل خود قرار ندهید، مثل کرم ها. این باعث می شود که پزشک شما دچار تشخیص اشتباه شود.
 • از چندین روز قبل از کلوپوسکوپی از  تامپون استفاده نشود.
 • در صورتی که از داروی خاصی استفاده می کنید که مصرف آن باعث می شود که خون شما رقیق شود و باعث خونریزی در طی عمل شود پزشک خود را مطلع سازید.
 • درصورتیکه یک نمونه بیوپسی از قبل داشته اید (حذف یک قطعه کوچک از بافت برای آزمایش) حتما پزشک خود را مطلع سازید.

خطرات کولپوسکوپی 

عوارض کولپوسکوپی نادر است و اصولا بیمار دردی را بعد از انجام کولپوکسکوپی احساس نمی کند و اگر دردی هم باشد با مصرف مسکن های معمولی رفع می شود. پس از این روش، ممکن است ترشحاتی واژن قهوه ای یا سیاه و سفید بعد از کولپوسکوپی داشته باشید. نگران نباشید بعد از گذشت چند روز ترشحات طبیعی می باشد. اما در صورتی که نشانه هایی از عفونت را مشاهده نمایید، با پزشک خود تماس بگیرید، مانند:

 • تب بالا
 • تخلیه واژینال سنگین، زرد و خفیف
 • درد شدید در شکم وکمر
 • خونریزی واژینالی که بیش از 7 روز طول می کشد.

همیشه یک خطر وجود دارد که نتایج آزمون نادرست باشد. بروز این اتفاق نادر است  و این احتمال وجود دارد که سلول های غیر طبیعی ممکن است حتی بعد از اینکه پزشک شما آنها را از بین برد، دوباره بازیابند. به همین دلیل مهم است که به طور منظم Pap smears و بررسی ها ادامه یابد. نگرانی در رابطه با کولپوسکوپی نداشته باشید این بسیار بعید است که شما مبتلا به سرطان هستید.

بعد از کولپوسکوپی چه کارهایی باید انجام شود؟

 • بعد از انجام یک کولپوسکوپی احتمال دارد ترشحات تیره ای مثل لکه بینی  به مدت سه روز و یا به مدت یک هفته خونریزی وجود داشته باشد.
 • احتمال دارد واژن دچار درد شود و ممکن است گرفتگی خفیفی احساس شود.
 • اگر نیاز باشد که بافت برداری انجام شود توصیه می شود به مدت هفت روز از تامپون، دوش، کرم واژن جدا خودداری کنید. در صورت وجود هرگونه نگرانی می توان با پزشک معالج در میان بگذارید.
 • به صورت منظم آزمایشات زنان و پاپ اسمیر انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط